taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Bahar karın ağrıtıyor

Yaklaşan bahar aylarıyla beraber; mide ülseri, reflü ve hazımsızlık gibi can yakan hastalıklar da artıyor...

21.02.2014 - 13:04..
Whatsapp ile paylaş

Bahar karın ağrıtıyor

Doğanın canlandığı bahar ayları kimilerinin canını acıtıyor. Mide ülseri, reflü ve hazımsızlık gibi şikayetlerin bahar döneminde coştuğunu söyleyen İstanbul Florance Nightingle Hastanesi Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Özgür Şamilgil, önemli uyarılarda bulunuyor. "Baharda artan karın ağrısına sindirim sisteminin sebze ve meyvelere uyum sağlamakta zorlanmasının neden olduğu düşünülüyor" diyen Dr. Şamilgil, "Gıdaları azar azar tüketmek, kızartmadan yemek işe yarıyor" şeklinde konuşuyor. Ev yapımı turşu, boza, kefir, yoğurt tüketiminin de faydalı olduğunu anlatan Dr. Şamilgil, şöyle devam ediyor:

ALERJİLERE DİKKAT

"Sindirim sistemi, bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olduğundan, alerjik hastalıklardan korunmak için probiyotik içeren bu gıdaları soframızdan ayırmamak gerekiyor. Bahar alerjisi de sıkıntı veriyor. Alerjiden korunmak için büyüklerimizin yaptığı gibi evde bahar temizliği yapmak, yastık ve yorganı 5 yıllık kullanımdan sonra değiştirmek gerekiyor."

GÜÇLENMEK İÇİN

Baharda sık görülen soğuk algınlığı virüsleri, grip virüsleri kadar ağır hastalık yaratmıyor. Ayrıca düzenli egzersiz yapanlar soğuk algınlığına yüzde 50 daha az yakalanıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için açık havada yürüyüş öneriliyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir