taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Bakan Bozdağ'dan Ergenekon kararı açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamasında Ergenekon'da gerekçeli kararın 6 ayda yazılmamış olması hakkında değerlendirmede bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Bakan Bozdağ'dan Ergenekon kararı açıklaması

Bakan Bozdağ'dan Ergenekon kararı açıklaması

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin teklifin TBMM Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ergenekon davasına ilişkin mahkemenin gerekçeli kararının açıklanmamasına tepki gösterdi.

Bakan Bozdağ, ilgili yasa maddesinde mahkemelerin kararlarını gerekçeli açıklaması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi;

'BU AÇIK BİR HAK İHLALİLDİR'

“Baktığımızda verilmiş kararın gerekçesinin yazılmamış olması yasanın çizdiği sınırın aşılmasıdır, ilgili kanun maddesi bu konuda çok açıktır. Kanun gerekçenin hükümle birlikte açıklanmasını bu yapılmadığı taktirde 15 gün içinde dava dosyasına sunulmasını öngörüyor. Esasında yargılama sonucunda karar çıkmışsa o heyet o gerekçeyi yazmak zorunda. Kararı veren heyet onun gerekçesini de yazmalıdır. Açık yasa hükmüne rağmen gerekçenin yazılmamış olması en azından görevi ihmal, görevi kötüye kullanma kapsamında değerlendirilmelidir. 6 ay geçmesine rağmen gerekçenin yazılmamasını bir hakkın süistimali olarak kabul ediyorum. Bu açık bir hak ihlalidir.”

'ÇÖZÜM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ'

Diğer yandan Bakan Bozdağ, HSYK düzenlemesine ilişkin yaptığı açıklamasında, "HSYK düzenlemesinde sorunların çözümü uzlaşarak Anayasa Değişikliği yapmaktan geçer." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir