taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Bakan Eroğlu: Barajlardaki doluluk oranı yüzde 54

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54'tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp" dedi.

27.02.2014 - 13:29..
Whatsapp ile paylaş

Bakan Eroğlu: Barajlardaki doluluk oranı yüzde 54

Bakan Eroğlu, Isparta Valiliğini ziyaret ederek, Vali Vahdettin Özkan ile görüştü. Eroğlu, Isparta'ya daha önce 45 yatırım için geldiğini, bugün ise 15 müjde vereceklerini söyledi.

KENTE 45 TESİS YAPILIYOR

Isparta'ya gelirken elinin boş  gelmediğini, müjdeler getirdiğini ifade eden Eroğlu, geçen yıl kentte 45 tesisin yapımına başladıklarını, yarın da 46,6 milyon liralık 15 tesisin temelini atacaklarını bildirdi. Bakanlık olarak fidan üretimine önem verdiklerini anlatan Eroğlu, "Bizden önce yılda 75 milyon fidan üretilirken, aynı parayla biz yılda 470 milyon fidan ürettik. Bunların bir kısmını kendimiz dikiyoruz. Bir kısmını da belediyelerin taleplerini karşılıyoruz" dedi. Her şeyi millet için yaptıklarını dile getiren Eroğlu, orman teşkilatının,  köylülerin ve vatandaşların hasmı değil hısmı olduğunu söyledi.

BARAJLARDAKİ SU DURUMU

Bakan Eroğlu, bir gazetecinin, barajlardaki su seviyesine ilişkin "kırmızı alarm verilip verilmediğine" ilişkin sorusuna, "Kırmızı alarm vermedik. Bütün illerde çalışma yaptık. Her ile göre su seviyesi değişiyor" ifadesini kullandı. Ankara'da yağışın olmamasına rağmen 2 yıl yetecek suyun bulunduğuna dikkati çeken Eroğlu, Bursa ve İzmir'de su seviyesinde sıkıntı olmadığını kaydetti.

İSTANBUL BARAJLARI YÜZDE 27 DOLU

İstanbul'daki barajlarda yüzde 27 doluluk oranı bulunduğunu vurgulayan Eroğlu, "Düşük ama şimdi B planımız devrede. Melen'den su basıyoruz. Herhangi bir problem yok. İçme suyu maksatlı barajların doluluk oranı yüzde 54'tür. 10 milyar metreküp su var. Halbuki kullanılan içme suyu 7 milyar metreküp. Kimisinde fazla su var, kimisinde az. Biz zaten su sıkıntısı yaşamayacağımızı söyledik. Kaldı ki yağışlar da gelecek" diye konuştu.

''SU KESİNTİSİ YOK, YAPMAYI DÜŞÜNMÜYORUZ''

İstanbul'un 50 yıl önce susuzluktan kırıldığını, adeta Kerbela'ya döndüğünü ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: "Benzin istasyonları gibi su istasyonları vardı. Her evde su deposu vardı.  Biz 1 Ocak 1995'ten, saat 08.59'dan itibaren su kesintisi olmayacak dedik. İstanbul o zaman 6,5 milyondu, şimdi 17 milyon. Su kesintisi yok, yapmayı düşünmüyoruz. Çünkü aksi taktirde ben bıyıklarımı kesmek zorunda kalacağım. Çünkü o zaman gazeteciler, 'Su kesintisi olursa ne yapacaksınız' diye  sormuştu. 'Sultanahmet Meydanı'nda kendimi asacak halim yok, o zaman bıyıklarımı keseceğim' demiştim. Allah'a şükür, askerde bile bıyıklarımı kesmedim. Merak etmeyin, bıyıklarımı kestirmeye niyetim yok."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir