taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5712
Euro
7.2393
Altın
1616.75
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.156
Bitcoin
42247.8
fuzulev

Bakan Hayati Yazıcı: ÖYM şeklindeki uygulama doğru değil

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin, 'Özel yetkili mahkemeler şeklindeki uygulama doğru değil.' değerlendirmesinde bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Bakan Hayati Yazıcı: ÖYM şeklindeki uygulama doğru değil

Bakan Hayati Yazıcı: ÖYM şeklindeki uygulama doğru değil

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıgazetecilerin sorularını yanıtlarken, insanların toplum içerisinde düzenli bir şekilde yaşayabilmeleri için hukuk kurallarına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

'BANA GÖRE HUKUK GÜVENLİĞİN BİR GEREKLİLİĞİDİR'

Yargı faaliyetlerinin kimler tarafından ve nasıl yürütüleceğinin yasalarla belirlendiğine dikkati çeken Yazıcı, "Yargı faaliyetlerinin tek düze olması, bana göre hukuk güvenliğinin bir gerekliliğidir. Yargı içerisinde özel yetkili mahkemeler, diğer mahkemeler ayrımı öteden beri eleştirilen bir konudur. Bugün devlet güvenlik mahkemelerini kaldırmışız, onun yerine özel yetkili mahkemeleri oluşturmuşuz. Elbette suçun niteliğine ve ağırlığına göre farklı bir prosedür içerisinde yargılanması söylenebilir ama bunu da zaten ihtisas mahkemeleri yapar. Bu anlamda özel yetkili mahkemeleri kaldırıp, Türkiye'de yargı birliği çerçevesinde bir birliğin sağlanmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Özel yetkili mahkemeler şeklindeki uygulamanın doğru değil." ifadesini kullandı. 

'HÜKÜMETİN BİR DURUŞU VAR'

Hükümet olarak dünyada yaşanan gelişmeler karşısında net bir tavır sergilediklerini ifade eden Bakan Yazıcı, Türkiye'nin Suriye'deki, Mısır'daki, Gazze'deki olup bitenlere yönelik bir duruşu olduğuna dikkati çekti. Bakan Yazıcı, 17 Aralık operasyonuna ilişkin de "Olup bitenleri, Türkiye Cumhuriyeti hak etmiyor. Bazı şeyleri bir zemine oturtup, ondan hareketle tamamen hükümete, başbakana yönelik bir projeye dönüştürülmesi, Türkiye'nin hak ettiği bir durum değil" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir