taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7645
Euro
7.3735
Altın
1653.87
Borsa
92381.82
Gram Altın
359.455
Bitcoin
49781.21

Bakan İslam'dan çocuk gelinler sorununa çözüm adımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk gelinler sorununun çözümü için hazırlanan yol haritasına ilişkin konuştu.


Whatsapp ile paylaş

Bakan İslam'dan çocuk gelinler sorununa çözüm adımı

Bakan İslam'dan çocuk gelinler sorununa çözüm adımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, çocuk gelinler sorununun çözümü için hazırlanan yol haritasına ilişkin, “Bu yasaları uygulayacak olan 6 bakanlığımızda, bu bakanlarla bakanlar düzeyinde görüşmelerimizi yaptık. Önümüzdeki hafta sayın bakanlarımızla birlikte çalışacağız” dedi.

'İKİ AŞAMALI BİR PLANIMIZ VAR'

Bakan İslam, 6518 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair basın toplantısı düzenledi. Toplantı sonrası bir gazetecinin, “Yeni başlayan çalışma ile çocuk gelinler için yeni bir yol haritası belirlendi. Bu aşamada ne durumda?” sorusuna Bakan İslam, “Zorlu ve erken yaşta evlilikler Türkiye’nin sorunu, hepimizin sorunu sadece bakanlığımızın değil. Bu bir sosyal yara, bunu muhakkak çözümlememiz gerektiğine inanıyorum. Biz sorunu tümü ile ele aldık, iki aşamalı bir planımız var. Birinci aşama bugüne kadar çıkmış yasalar doğrultusu altında bu tür istenmeyen olayların engellenmesini sağlamak. Yasaların caydırıcılığını ön plana çıkarmak. Yasaların tam anlamıyla uygulanmasını sağlayarak, cezalandırma sistemi ve caydırma sistemi oluşturmak.''

''YAPMAK İSTEDİĞİMİZ BİR ZİHNİYET DEĞİŞİMİ''

''Bununla paralel olarak da yapmak istediğimiz şey de bir zihniyet değişimi, bir bilinç oluşturma tabi ki çalışmayı paralel olarak götürüyoruz. Birinci aşamayı çalışmamız için mevcut yasalarımızın uygulanmasını istiyoruz. Bu yasaları uygulayacak olan 6 bakanlığımızda, bu bakanlarla bakanlar düzeyinde görüşmelerimizi yaptık. Önümüzdeki hafta sayın bakanlarımızda birlikte çalışacağız. Önümüzdeki hafta müsteşarlar düzeyinde teknik bir çalışma yapılacak. Bunu sizlere açıklayacağız” yanıtını verdi.

TÜRKİYE'DEKİ KADINLAR İÇİN DE ÖNEMLİ

Bakan İslam, açıklamasının ardından yeni atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Müsteşarı Nesrin Çelik’i basın mensuplarına tanıttı. Müsteşar Çelik, "Bu benim için olduğu kadar Türk kadını ve Türkiyeli kadınlar için de önemli bir adım olduğunun görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Sizlerle de etkili ve verimli bir yıl yaşayacağımızı umut ediyorum. Birbirimiz anlayarak bir çalışma süreci geçireceğimizi umuyorum" diye konuştu. Cumhuriyet tarihinde ikinci kez müsteşarlık koltuğuna bir kadın atandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir