taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Bakan Mehmet Şimşek faiz artırım kararını değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisini ve Merkez Bankası'nın faiz artırım kararını değerlendirdi.


Whatsapp ile paylaş

Bakan Mehmet Şimşek faiz artırım kararını değerlendirdi

Bakan Mehmet Şimşek faiz artırım kararını değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı hakkında, "Merkez bankasının bağımsızlığı ve kredibilitesi çok önemli. Faiz artırımı da bu konularda etkili oldu. Faiz artırımı işe yarayacak çünkü dövizdeki aşağı yönlü baskılar öncelikle iç piyasadaki portföy değişikliğinden ve kurumsal döviz talebinden kaynaklandı. Bu dönemde ciddi bir sermaye çıkışı görmedik" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'in açıklamasından satır başlıkları;

'SERMAYE KONTROLÜ SÖZ KONUSU DEĞİL'

"Finansal enstrümanların vergilendirilmesi ya da sermaye kontrolü kesinlikle söz konusu değil” diye ekledi. "Türkiye küresel konjonktür ve iç dinamikler nedeniyle ılımlı büyüme oranlarına alışmalı. Biz de politika yapıcılar olarak gerçekçiyiz. Hatırlayacak olursanız 2012'de de iç talepte, politika değişikliğine bağlı olarak ciddi bir azalma olmuştu. Bu yıl da benzer bir sonuç görebiliriz. Daha ılımlı bir büyümeyle yaşamak zorunda kalabiliriz.

'ANKETLER İSTİKRARSIZLIK RİSKİ YANSITMIYOR'

İktidar partisi hala yüzde 47-48 gibi ciddi bir desteğe sahip. Bu yüzden kısa vadede büyümedeki sınırlı bir azalmanın siyasi istikrara etkisi olacağını sanmıyorum.

'GEREKİRSE FAZLASINI DA YAPACAKTIR'

Vergi reformu öngörülebilirliği artıracak. Burada önceliğimiz gelir vergisi reformu. Ayrıca, brüt borç/milli gelir oranımız yüzde 35 düzeyinde. Halen AB ortalamasının üçte biri kadar. Türkiye, yatırım yapılabilir notunu korumak için ihtiyatlı mali politikaya devam edecek. Ayrıca enflasyonun tek hanelerde kalması lazım, bunun için de merkezin adımı yerinde. Gerekirse fazlasını da yapacaktır."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir