taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.668
Euro
7.3044
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
359.884
Bitcoin
46368.39

Bakan Şimşek bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi

Bakan Şimşek, 2014'te de maliye politikasındaki ihtiyatlı duruşlarını sürdüreceklerini, yıl sonu için öngördükleri 33,3 milyar liralık bütçe açığı hedefini tutturacaklarına dair inancının tam olduğunu belirtti.


Whatsapp ile paylaş

Bakan Şimşek bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi

Bakan Şimşek bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, 2014 Ocak ayı bütçe uygulama sonuçlarını değerlendirdi.

BÜTÇE GELİRLERİ YÜZDE 2,8 ORANINDA ARTTI

Ocakta merkezi yönetim bütçesinin 1,9 milyar lira fazla verdiğini ifade eden Şimşek, her ne kadar bütçe fazlasının geçen yıl ocak ayındaki 5,9 milyar liralık fazlaya göre düşük olsa da bu farkın geçen yıl bütçeye aktarılan 4,2 milyar liralık özelleştirme gelirinden kaynaklandığını belirtti. Şimşek, 2014 Ocak ayında bütçe gelirlerinin yıllık bazda yüzde 2,8 arttığına dikkati çekerek, vergi gelirlerinin de yıllık bazda yüzde 15 artmasının sevindirici olduğunu kaydetti.

'BÜTÇE AÇIĞI HEDEFİNİ TUTTURACAĞIMIZA DAİR İNANCIM TAMDIR'

Şimşek, vergi gelirlerindeki artışın sadece birkaç kalemden değil, hemen hemen bütün kalemlerdeki artıştan kaynaklandığını bildirdi. Faiz dışı giderlerdeki yüksek oranlı artışta personel giderleri, cari transferler ve yatırım harcamalarının etkili olduğunu ifade eden Şimşek, "Özellikle ocak ayında yatırım harcamaları 2 milyar lira ile nispeten yüksek gerçekleşti. Ancak bu harcamalar üretken kapasiteyi artıran, ekonomik büyümeyi destekleyen altyapı yatırımları olduğu için biz bunu bir sorun olarak görmüyoruz. 2014 yılında da maliye politikasındaki ihtiyatlı duruşumuzu sürdüreceğiz. İlk çeyrekteki yavaşlama vergi gelirlerini ve bütçeyi olumsuz yönde etkileyecek. Ancak gelir tahminlerini biz zaten oldukça ihtiyatlı yapmıştık, harcamalarda da bu yıl kontrollü gideceğiz. Sonuç olarak yıl sonu için öngördüğümüz 33,3 milyar liralık bütçe açığı hedefini tutturacağımıza dair inancım tamdır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir