taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6662
Euro
7.3005
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
360.062
Bitcoin
46529.21

Bakan Zeybekci'den Farsça anlaşma açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile İran arasındaki anlaşmayla ilgili eleştirilere yanıt verdi.


Whatsapp ile paylaş

Bakan Zeybekci'den Farsça anlaşma açıklaması

Bakan Zeybekci'den Farsça anlaşma açıklaması

Zeybekci, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) binasında düzenlenen ocak ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı İran gezisi hakkında bilgi verdi.

İran ile istenilen ticaret hacminin tam olarak yakalanamadığını ifade eden Zeybekci, 2015'e kadar İran ile 30 milyar dolar hacminin hedeflendiğini kaydetti.

11 yıldan beri Türkiye ve İran arasında "yılan hikayesi"ne dönen serbest ticaret anlaşmasını imzaladıklarını dile getiren Zeybekci, bundan sonra Türkiye'nin İran'a ticaret, satış, ihracat ve ekonomik anlamda çok büyük avantajlar kazandığını belirtti.

FARSÇA ANLAŞMA ELEŞTİRİLERİNE YANIT

Dünyada batı coğrafyasında hiç kimseyle sahip olunmayan bir anlaşmaya sahip olduklarını vurgulayan Zeybekci, şunları söyledi:

"Bu seyahatimiz sırasında bir yerlerde kulp takılmaya çalışıldı. Vay efendim orada imzalamış olduğumuz serbest ticaret anlaşması Farsçaymış. Biz görmeden imzalamışız, sayın Başbakanımızın bir imzala işareti varmış, sayın Başbakanımızı bilenler yani onu yaklaşık 30 yıldan beri bilenler onun bu işaretinin, o neşeli işaretinin bir kutlama işareti, bir aferin işareti olduğunu bilenler bilir.

Orada metin bizim istediğimiz gibidir, yüzde yüz bizim istediğimiz gibidir. İlk imzalanan metinler Türkçe ve İngilizce'dir. Farsçası yetişmediği için, orada imzalanan ilk metin altındaki bütün sayfalarıyla beraber tek tek paraf edilmesi bizim talebimiz, ardından Farsça metinler geldi. Başka bir yerden cumhurbaşkanlığı özel görüşmeleri yaparken biz de oturduk. İlgili bakanımızla beraber imzaladık. Çok olumluydu. Çok güzel sonuçlar verecek bir anlaşmaydı."

Yakın gelecekte hem İran hem de Türkiye'yi son derece mutlu edecek bir süreç yaşanacağını ifade eden Zeybekci, dünyada en sağlam ve en uzun süreli ilişkilerin karşılıklı menfaatlerin maksimum düzeyde buluştuğu yerler olduğunu söyledi.

"İRAN'LA MENFAATLERİMİZİ KARŞILIKLI KORUYACAĞIZ"

Türkiye'nin İran'ın menfaatlerini İranlılar gibi koruyup kollama ve onları bu konuda menfaatleri savunmanın peşinde olacaklarına dikkati çeken Zeybekci, sözlerini şöyle tamamladı:

"Onlardan da aynı şeyleri bekleyeceğiz. Türkiye'nin menfaatlerinin aynı şekilde korunup kollanması ve savunulması gerekir. Birlikte sonuna kadar kazan kazan yöntemiyle insanlarımızın mutluluğu için bundan sonra çalışırız. Çok yakın bir süreçte orada başka kurumlarda kuruldu. İran ile yani iki ayda bir karşılıklı olarak bir araya geleceğiz. Ve koymuş olduğumuz hedeflere tek tek bakacağız."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir