taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7336
Euro
7.3178
Altın
1662.55
Borsa
94302.67
Gram Altın
359.35
Bitcoin
49057.28

Bangladeş'te ateist bir yazar parçalanarak öldürüldü

Köktendinciliğe karşı verdiği mücadeleyle tanınan ateist Bangladeşli yazar, satırlarla paramparça edilerek öldürüldü.


Whatsapp ile paylaş

Bangladeş'te ateist bir yazar parçalanarak öldürüldü

ihracat.jpg

ABD'de yaşayan ve Amerikan vatandaşı olan Avijit Roy, eşiyle birlikte bir kitap fuarına katılmak için gittiği Bangladeş'in başkenti Dakka'da saldırıya uğradı.

SATIRLARLA SALDIRDILAR

BBC'nin haberine göre yazar ve eşine satırlarla saldıran grup, Roy'un kendisi gibi blog yazarı olan eşi Rafida Ahmed'i de ağır yaraladı. Polis henüz saldırganların kimliği ile ilgili vermedi ancak Roy'un laikliği savunan yazıları dolayısıyla tehdit edildiği belirtiliyor.

Bangladeş'te ateist bir yazar parçalanarak öldürüldü

DAHA ÖNCE DE BÖYLE OLAYLAR OLMUŞTU

Yerel emniyet müdürü Sirajul İslam, "Saldırıya birkaç kişi katıldı ve aralarından en az ikisi Roy ile eşine doğrudan vurdu. Saldırı sonrasında iki kanlı satır bulduk" dedi. Çoğu Müslüman, 160 milyon nüfuslu laik bir ülke olan Bangladeş'te daha önce de benzeri saldırılar olmuş, polis bu saldırıların ardında fanatik dincilerin olduğunu söylemişti.

Ülkede 2013 yılında da yine blog'unda aşırı dinciliğe karşı yazılar yazan Ahmed Rajib Haydar Dakka'daki evi yakınlarında suikasta uğradı. 2004'te ise yine aynı kitap fuarına katılan yazar Hümayun Azad, evine dönerken uğradığı saldırıda ağır yaralanmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir