taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6466
Euro
7.2704
Altın
1593.97
Borsa
89176.31
Gram Altın
340.633
Bitcoin
41875.07

Barzani IŞİD'le savaşta ölen peşmerge sayısını açıkladı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Terör örgütü IŞİD ile savaşta şu ana kadar bin şehidimiz var." dedi.


Whatsapp ile paylaş

Barzani IŞİD'le savaşta ölen peşmerge sayısını açıkladı

vergi.jpg

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kerkük'ü dün ziyaret ederek kentin siyasi ve askeri yetkilileriyle basına kapalı üç saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada Barzani'nin toplantıdaki konuşmasına yer verildi.

"YENİLMEZ DENİLEN IŞİD, PEŞMERGENİN ELİNDE HEZİMETE UĞRADI"

Açıklamaya göre Barzani, eksiklikleri ve ihtiyaçları görmek için Kerkük'e geldiğini belirtti. Düşmanın Kerkük'te kendilerine iki kere darbe vurduğunu hatırlatan Barzani, "Bu saldırılar, düşmanın çok zeki ve başarılı olduğunu gösteriyor. Burada bir hata ve ihmalkarlık söz konusu. Bunları iyi tespit etmemiz gerekiyor. Düşman ilk zamanlar silah olarak bizden üstündü. Bu doğru. Fakat bir süredir peşmergenin eline de iyi silahlar geçti. Artık düşmanın taktiklerini de öğrendik. Şayet iyi bir hazırlık olursa düşman hiçbir şey yapamaz. Eski heybetleri ve imajları da kalmadı. Yenilmez denilen IŞİD, peşmergenin eliyle hezimete uğradı" değerlendirmesinde bulundu.

"HEŞDİ ŞABİ KERKÜK'E GELEBİLİR"

Şii milislerden oluşan Heşdi Şabi grubunun Kerkük'teki varlığına da değinen Barzani, şunları kaydetti: "Kürdistan bölgesi talep ederse Heşdi Şabi Kerkük'e gelebilir ve bize destek verebilir. Ancak ne Kürdistan bölgesi Heşdi Şabi'den gelmesini istedi ne de onların böyle bir talebi oldu. Fakat bu, onları düşman bir güç olarak gördüğümüz anlamına gelmemeli. Çünkü onlar da IŞİD teröristlerine karşı savaşıyor ve bedel ödüyor. Bu anlamda müttefiklerimizdir. Fakat onların ve bizim görev yerimiz ayrıdır. Bundan sonra da ne zaman ihtiyaç olursa gerek Şii, Sünni gerekse de Irak ordusundan güçlerin gelmesini talep ederiz. Ortak savunma yaparız. Ancak herkesin kendi yerini ve konumunu çok iyi bilmesi gerekiyor."

"12. FIRKA BİR KEZ DAHA KERKÜK'E GELEMEZ"

Kerkük'ü geçen Haziran'da terk ederek, terör örgütü IŞİD militanlarının saldırısına açık hale getiren Irak ordusuna bağlı 12. Fırka'nın, tekrar Kerkük'te kurulmasından bahsedildiğini belirten Barzani, şöyle devam etti: "Açıkça söylüyorum 12. Fırka bir daha Kerkük'e gelemez. Artık Kerkük'te herhangi bir fırka kurulmayacak. Böyle bir yanlış tekrarlanmayacak. Şu anki durum sayısız şehitlerimizin kanıyla sağlanmıştır. Kan dökülerek belirlenen bu sınırlara bir daha müdahale edilmesine izin vermeyiz. Herkesin bu realiteyi iyi bilmesi ve göz önünde bulundurması gerekiyor. Kerkük halkı geleceğine karar verecek. Her şey karşılıklı anlayış ve diyalog yoluyla olacaktır. Verdiğimiz kurbanlara rağmen dediğimiz olacak iddiasında değiliz. Ancak Kerkük halkının verdiği karara herkes saygı gösterecek."

"KERKÜK KÜRT VE KÜRDİSTANİ BİR ŞEHİRDİR"

Düşmanın hiçbir şekilde Kerkük'e gelmesine izin vermeyeceklerini, gerekirse kentin güney sınırlarına daha fazla takviye güç göndereceklerini kaydeden Barzani, peşmergenin sadece Kerkük'teki Kürtleri değil Arap, Türkmen ve Hristiyan tüm kesimleri koruyacağının altını çizdi. Kürtlerin, Kerkük'te işgalci olarak gösterilmek istendiğini anlatan Barzani, şunları ifade etti: "Kürtler, Kerkük'ü işgal etti' sözüyle çok karşılaşıyorum. Kerkük, Kürt ve Kürdistani bir şehirdir. Kürtler başından beri buradaydı, bu şehrin halkıydı. Peşmerge buradaydı. Bu konuda tartışma olmaz. Kerkük'ü koruduk, işgal etmedik. Biz Kerkük'ü korumasaydık Tikrit ve Musul gibi IŞİD'in elinde olacaktı. Bu anlamda Kürtlere ve peşmerge güçlerine çok haksızlık yapılıyor. Maalesef biz de gerektiği gibi tavrımızı belirleyemedik ve insanları bu konuda yeterince bilgilendiremedik. Meseleyi hakkıyla idrak etmelerini sağlayamadık."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir