taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1173
Euro
6.6502
Altın
1674.31
Borsa
114789.21
Gram Altın
329.063
Bitcoin
59027.06

Başbakan: Erbil'e yönelik yaptırımlara başlandı

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne karşı ilk somut adımların atıldığını söyledi.

28.09.2017 - 15:23..
Whatsapp ile paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cihangiri ile görüştü. Binali Yıldırım, görüşmenin ardından açıklama yaptı.

Kuzey Irak'taki gelişmelere değinen Yıldırım, Kürt yönetimine yönelik yaptırımlar konusunda ilk somut adımların atıldığını belirtti.

IKBY'YE YAPTIRIMLAR

Başbakan Yıldırım, "Somut adımlar gayet tabii ki atılacak, atılmaya başlandı. Şu anda Erbil'in Kuzey Irak yönetiminin Türkiye'deki ofisinde görevli kişinin Kuzey Irak'tan tekrar gelmemesi yönünde Dışişleri Bakanlığımız bildirimi yaptı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'yle yaptığımız görüşmede de, özellikle Irak Meclisi'nin aldığı karar çerçevesinde, hudut kapılarının, havaalanlarının Irak merkezi hükümetince devralınmasıyla beraber Türkiye de artık Irak'a yönelik her türlü ekonomik, ticari, diplomatik ilişkilerini merkezi hükümetle beraber yürütecek. Bunun da kararını aldık." dedi.

Başbakan: Erbil'e yönelik yaptırımlara başlandı

"YAPAY DEVLETÇİKLER BÖLGE HUZURUNU TEHDİT EDECEK"

Başbakan Yıldırım, Irak'ın kuzeyinde yapılan gayrimeşru referanduma ilişkin "Bölgede bir parçalanmaya yol açacak faaliyetler, sınır değişiklikleri ve burada oluşturulmaya çalışılacak yapay devletçikler bölge huzurunu, güvenliğini tehdit edecek gelişmelerdir. Bu konularda İran, Türkiye, Irak olarak yakın işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Hedefimiz gerek İran'da gerek Irak'ta, Türkiye'de yaşayan Kürt, Türkmen, Arap, farklı etnik gruptaki insanlar değil, bu kararı inatla alan, bütün dünyayı karşısına alarak bu referandumda ısrar eden yönetimdir. Doğan sonucun sorumluluğu da onlara ait olacaktır." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir