taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Başbakan Erdoğan Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki Suriyeli sayısına ilişkin 'Ülkemizde 700 bine yakın Suriyeli var. 2 milyar doları aşkın yatırım oldu' dedi.


Whatsapp ile paylaş

Başbakan Erdoğan Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

Başbakan Erdoğan Türkiye'deki Suriyeli sayısını açıkladı

Başbakan Erdoğan, Alman Dış Politika Enstitüsünde, "21. Yüzyılda Türkiye, Avrupa ve Dünya" temalı konuşma yaptı.

'SURİYE İÇİN ÖDENECEĞİNİ HATIRLATMAK İSTERİM'

Suriye'deki katliama sessiz kaldığı için Batı dünyasını eleştiren Erdoğan "Birileri çıkıp Filistin meselesinin Avrupa'ya hiçbir bedelinin olmadığını iddia edebilir. Bu mesele vicdanlarda adalet duygusunun sarsılması gibi bir maliyet de ortaya çıkarmıştır. Mısır'da yapılan darbenin orta ve uzun vadede en azından vicdanlara ödeteceği bir bedel açıktır. Suriye için de ödeneceğini hatırlatmak isterim" dedi.

'SURİYELİLER İÇİN 2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPILDI'

Türkiye'ye sığınan Suriyeli vatandaşların sayılarına ilişkin verileri de açıklayan Erdoğan, "150 bine aşkın kayıtlı, bir o kadar da kayıtsız var. 300 bine ulaşan bir ölüm. 7 milyona varan bir göç söz konusu. 700 bine yakın Suriyeli bizim ülkemizde, 220 bini çadır ve konteynır kentlerde kalıyor. Ama bakıyorsunuz, bırakın Suriye için adım atmayı, mülteciler için dahi çok kısıtlı yardımlar yapılıyor. Bizim 2 milyar doları aşkın yatırımımız oldu, ama bize dünyadan gelen yardıma baktığınızda maalesef 130 milyon dolar." ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir