taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6867
6.2942
1488.41
103071.8
272.156
58697.42

Batı gaz için Türk pazarı yerine Sisi'yi tercih etti

Rus gazının Türkiye üzerinden pazara sunulmasından rahatsız olan Batılı şirketler rotayı Sisi'ye çevirdi.

02.02.2015 - 08:28..
Whatsapp ile paylaş

sisi

Türkiye'nin, enerji sektöründe TANAP ve Türk Akımı gibi dev projelere taraf olması ve Rusya’yla enerji anlaşmaları imzalaması, Avrupa'yı zora soktu. Rus gazının Türkiye üzerinden pazara sunulmasından rahatsız olan Avrupa, doğalgaz ihtiyacını karşılamak için alternatif pazarlara yöneldi.

KURTARICI SİSİ OLDU

Akşam'ın haberine göre; Muhammed Mursi'ye yönelik darbe ile göreve gelen Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile temasa geçerek ‘ortak hareket’ kararı alan Batılı şirketler, Süveyş Kanalı'ndan tankerlerle Mısır'a, ardından da Avrupa'ya ulaşacak olan Suudi gazı için alım garantisi verdiler.

Varılan ön anlaşmaya göre, Sisi yönetimindeki Mısır, Suudi gazının Mısır'a nakledilmesini üstlenecek. Gazın Mısır'dan Avrupa'ya transferi ise Batılı şirketlerin tankerlerinin de devreye girmesiyle ortaklaşa yapılacak.

70 TANKER SİPARİŞ EDİLDİ

Mısır'ın bu doğrultuda, Çin ve Güney Kore'den satın alınacak 70 tanker sipariş ettiği vurgulandı. Öte yandan Sisi’yle ortaklık imzalayan Batılı şirketlerin bu girişiminin, Kıbrıs’ta Rum Kesimi adına sondaj yapan ABD'li Noble öncülüğünde yürütüldüğü belirtiliyor.

RİSKLİ VE YÜKSEK MALİYETLİ

Avrupa'nın, deniz yoluyla Mısır üzerinden Suudi gazı hamlesini değerlendiren enerji çevreleri, bu formülün Türkiye alternatifi ile karşılaştırıldığında son derece riskli ve yüksek maliyetli olacağına dikkat çekiyorlar.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir