taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7452
Euro
7.3025
Altın
1618.6
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.341
Bitcoin
46151.78

BDP Lideri Demirtaş'ın grup toplantısı konuşması

BDP Grup Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Whatsapp ile paylaş
BDP Lideri Demirtaş'ın grup toplantısı konuşması

Demirtaş, Başbakan ve hükümete sert eleştirilerde bulunurken birden kürsüdeki BDP tabelası düştü. İlginç görüntüler ortaya çıktı. Yanından bulunan bir partili tabelayı kısa sürede düzeltti.

İŞTE O ANLAR

BDP Lideri Demirtaş'ın grup toplantısı konuşması

BDP Lideri Demirtaş'ın grup toplantısı konuşması

DEMİRTAŞ'IN AÇIKLAMALARI

"Çerkezlerin, yaşanan katliam nedeniyle Kızıl Çayır olarak adlandırdığı yerde Olimpiyat Köyü kuruldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soçi Kış Olimpiyatları'nın açılışına katılmamı istemedi."

'BUNLARIN ALİ'LERLE 1400 YILDIR DERTLERİ VAR'

Demirtaş; Ali İsmail Korkmaz davası ile bazı davaların güvenlik gerekçesiyle yerlerinin değiştirilmesini eleştirdi.

"Bunların Ali'lerle 1400 yıldır dertleri var. Bunlara göre Ali'leri sokak ortasında dövmek, infaz etmek caizdir. Yargılarken de üstün körü yargılamak caizdir. Bu zihniyetin halka hesap vermesinin zamanı artık geçmiştir. Dün Kayseri'de yaşanan trajedi bunun örneğidir.

'PARALEL DEVLETMİŞ..SEN ONDAN DAHA PARALELSİN'

Bütün bunları cemaat yapmıyor, beraber yaptınız. Paralel devletmiş... Sen ondan daha paralelsin. Türkiye'de yargıcı ve mahkemesi olmayan tek siyasi hareket biziz. Hepsinin yandaşları, partizanları var. Devlet hiçbir zaman halkın devlet olamadı. Bunların devleti. Türkün de Kürdün de devleti olamadı. Bu yapı o nedenle Ali İsmail Korkmaz katliamından hesap soramaz, sormaz. Bir yapı kendi kendinden hesap sorar mı? Yapmayacaklar, göreceksiniz.

'TEK BİR TALİMATLA İDAM KARARI ALINIYORDU'

"Paralel devlet kurmak suç değil mi? Bir tek kişi yargılanmayacak mı? Sadece görevlerinden mi alacaksınız? Elinde belge varsa mahkemelerin önüne koy. Bir paralel örgüt tasfiye süreci yaşamıyor. Kendine dokunan kadarını engellemek istiyor. Onun yerine kendi devletini, AKP'nin devletini inşa ediyor. Bunlarla da kendini kurtaracağını zannediyor. Saddam'a, Esad'a bak. Senden daha güçlü polis devletleri kurdular. Sanıyor musun ki Esad ile Saddam'ın mahkeme üzerindeki etkisi senden daha azdı. Hayır. Tek bir talimatla idam kararı alınıyordu. Bak nereden nereye geldiler.

'CEMAAT-AKP SAVAŞI BİR DEMOKRASİ SAVAŞI DEĞİL'

Türkiye'ye denenmemiş tek bir yol var: Demokrasi. Bunu yaparsanız başarırsınız. Rojava bunun örneği. Yeni anayasa, bağımsız yargı, parlamentonun hükümete bağlı olmadığı bir demokratik sistem, hesap verebilir bir yönetim anlayışı... Bunları yaparsanız kurtarabilirsiniz. Bunları yapmazsanız burnunuzdan fitil fitil geliyor, gelecek. Gidişat aşağıya doğrudur ve bunu durdurmanız imkansızdır. Sadece demokrasi ile bunu aşabilirsiniz. Cemaat-AKP savaşı bir demokrasi savaşı değil. Cemaat eğer gerçekten dinimizin esaslarına uygun tavır almak istiyorsa adalet, hak ve demek yana tavır koymalıdır, siyasi çıkarlar menfaatten yana değil.

'MUHALEFET EDERİZ'

Şeyh Sait'ten bugün Hatip Dicle'ye kadar herkesin dosyasının yeniden ele alınması lazım.Terörle Mücadele Kanunu'ndaki düzenlemeleri Türk Ceza Kanunu'na aktarmaya kalkarlarsa muhalefet ederiz. Bizim de konuştuklarımızdan dolayı 5 bine yakın fezlekemiz birikti. Hep beraber yargılanalım. Adil yargılama sonucunda ne çıkacağını biliyoruz. Yargılanmaktan korkmuyoruz. Sizin rüşvetlerinizin, aldıklarınızın hesabını verecek yüzünüz olmayacak ama biz aynı konuşmaları hakim karşısında da yapacağız ve beraat edeceğiz.

İNTERNET YASAĞI

Önce sokakta kadınları ve çocukları korunması için biraz adım at. Bu düzenleme tam bir sansür anlayışıdır. Düzenlemenin yasalaşmasıyla Türkiye; Çin, İran ve Suudi Arabistan ile aynı internet uygulamasına geçmiş olacak. Bu kadar ciddi bir tehlike ile karşı karşıyayız. Bu haliyle geçmemesi için elimizden geleni yapacağız. Öyle bir teknik getiriyorlar ki, yasağın uyarısı bile olmayacak."

'HEPSİNİN BURNUNDAN FİTİL FİTİL GELİR İNŞALLAH'

Faiz lobilerinin Türkiye'yi teslim aldığının ortaya çıktığını öne süren Demirtaş, açıklamasına son olarak "Ekonomi nedeniyle halkın geliri, malının değeri azaldı. Hepsine haram olsun. Hepsinin burnundan fitil fitil gelir inşallah" ifadelerini ekleyerek son verdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir