taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.622
Euro
7.3004
Altın
1587.24
Borsa
89643.71
Gram Altın
337.793
Bitcoin
41905.34

Bekir Bozdağ: O iddiayı ispat etmeyen şerefsizdir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, soruşturmalarla ilgili cumhuriyet savcısını aradığı iddialarına sert tepki verdi.


Whatsapp ile paylaş

Bekir Bozdağ: O iddiayı ispat etmeyen şerefsizdir

Bekir Bozdağ: O iddiayı ispat etmeyen şerefsizdir

HSYK kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

BOZDAĞ: İSPAT ETMEYEN ŞEREFSİZDİR

Bozdağ, "Burada açıklıkla ifade etmek isterim ki hiçbir Cumhuriyet Savcısını arayarak bu soruşturmaları yapmayın, durdurun, bunların üzerine örtün, bunları yapamayın demedim. Bunu ben böyle bir şey demedim, bunu diyen namussuz ve şerefsizdir. Ama bunu dediğimi ispat etmeyende namussuz ve şerefsizdir. Şerefsizin ta kendisidir. O kadar ellerinizde kaset, tutanak varsa ne varsa hepsini ortaya koyun. Ben çok net söylüyorum. Ben cumhuriyet savcıların görevlerini neye göre yaptığını bilen birisiyim. Mevzuat çerçevesinde görev yaparlar, soruşturmanın nasıl yapılacağını kanunlar gösterir. Benim Adalet Bakanı olarak bir soruşturmayı durdurma, üzerine örtme gibi bir yola tevessül etmem asla mümkün değildir. Bekir Bozdağ böyle bir şey dememiştir" dedi.

"GİZLİ SORUŞTURMA CANLI VERİLİR Mİ"

Masumiyet karinesinin daha önce dile getirildiğini ve geçmişte çok konuşulduğunu belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bir Adalet Bakanı olarak, gizli olan soruşturmanın televizyondan adeta canlı yayında verilir gibi detaylarına dair görüntülerini gördüğümde ben rahatsız olmayayım mı? Soruşturma gizli, bu gizli soruşturma böylesi aleni bir şekilde yapılması doğru mu, hukuk ihlal edilirse doğru mu? Soruşturmanın gizliliğinin en önemli nedeni insanların onur ve haysiyetinin, masumiyetinin korunmasıdır. Burada parlamentoda hepimiz büyük bir yanlış yapıyoruz, devam eden soruşturmalarla ilgili onları sanık yaptık, onları mahkum yaptık ve cezasını kestik. Bu parlamentoya yakışmaz. Bırakın hukuk işlesin. Hukuk işlediği zaman doğru kararı mutlaka verecektir. Kimsenin savcı ayarlaması söz konusu değildir" dedi.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hakim ve savcıların ataması 1'nci daire tarafından yapılmaktadır. HSYK Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı'nın 1'nci dairenin toplantısına katılması, görüş bildirmesi mümkün değildir. Benim görüş bildirmediğim bir konuda beni bununla itham etmek yakışıksız olmuştur. Bu tamamen 1'nci dairenin yaptığı bir tasarruftur. Kamuoyunda sanki tasfiye yapılıyormuş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Kararnameler resmi gazetede yayınlanıyor. Bakarsanız orada bunların büyük bir kısmının mazeret kararnamesi olduğunu, taleplerine göre yapıldığını, mazeret kararnamesi olduğunu göreceksiniz. Başka bir şeymiş gibi taktim edildiğini görüyoruz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir