taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6218
Euro
7.303
Altın
1585.44
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.054
Bitcoin
41850.11

Bekir Bozdağ: Savcılara baskı yaptı diyen şerefsizdir

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cumhuriyet savcısını arayarak 'Bu soruşturmaları yapmayın, durdurun, bunların üzerini örtün'dediği yönündeki iddiaları yalanladı.


Whatsapp ile paylaş

Bekir Bozdağ: Savcılara baskı yaptı diyen şerefsizdir

Bekir Bozdağ: Savcılara baskı yaptı diyen şerefsizdir

TBMM Genel Kurulu’nda Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı.


"BUNU DİYEN NAMUSSUZ, ŞEREFSİZTİR"

Bakan Bozdağ, "Burada açıklıkla ifade etmek isterim ki hiçbir cumhuriyet savcısını arayarak bu soruşturmaları yapmayın, durdurun, bunların üzerine örtün, bunları yapmayın demedim. Ben böyle bir şey demedim, bunu diyen namussuz ve şerefsizdir. Ama bunu dediğimi ispat etmeyen de namussuz ve şerefsizdir. Şerefsizin ta kendisidir. O kadar ellerinizde kaset, tutanak varsa ne varsa hepsini ortaya koyun. Ben çok net söylüyorum. Ben cumhuriyet savcılarının görevlerini neye göre yaptığını bilen birisiyim. Mevzuat çerçevesinde görev yaparlar, soruşturmanın nasıl yapılacağını kanunlar gösterir. Benim Adalet Bakanı olarak bir soruşturmayı durdurma, üzerini örtme gibi bir yola tevessül etmem asla mümkün değildir. Bekir Bozdağ böyle bir şey dememiştir" dedi.

"BEN RAHATSIZ OLMAYAYIM MI?"

Masumiyet karinesinin daha önce dile getirildiğini ve geçmişte çok konuşulduğunu belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bir Adalet Bakanı olarak, gizli olan soruşturmanın televizyondan adeta canlı yayında verilir gibi detaylarına dair görüntülerini gördüğümde ben rahatsız olmayayım mı? Soruşturma gizli, bu gizli soruşturmanın böylesi aleni bir şekilde yapılması doğru mu, hukuk ihlal edilirse doğru mu? Soruşturmanın gizliliğinin en önemli nedeni insanların onur ve haysiyetinin, masumiyetinin korunmasıdır. Burada parlamentoda hepimiz büyük bir yanlış yapıyoruz, devam eden soruşturmalarla ilgili onları sanık yaptık, onları mahkum yaptık ve cezasını kestik. Bu parlamentoya yakışmaz. Bırakın hukuk işlesin. Hukuk işlediği zaman doğru kararı mutlaka verecektir. Kimsenin savcı ayarlaması söz konusu değildir."

"ATAMALARI BİRİNCİ DAİRE YAPIYOR"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle tamamladı: "Hakim ve savcıların ataması 1’nci daire tarafından yapılmaktadır. HSYK Başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı’nın 1’nci dairenin toplantısına katılması, görüş bildirmesi mümkün değildir. Benim görüş bildirmediğim bir konuda beni bununla itham etmek yakışıksız olmuştur. Bu tamamen 1’nci dairenin yaptığı bir tasarruftur. Kamuoyunda sanki tasfiye yapılıyormuş gibi bir değerlendirme yapılıyor. Kararnameler resmi gazetede yayınlanıyor. Bakarsanız orada bunların büyük bir kısmının mazeret kararnamesi olduğunu, taleplerine göre yapıldığını, mazeret kararnamesi olduğunu göreceksiniz. Başka bir şeymiş gibi takdim edildiğini görüyoruz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir