taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Beşir Atalay'dan MİT Yasa Teklifi'yle ilgili açıklama

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Yasa Teklifi'nin 2.maddesinde yer alan İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan'ın başkanlığında toplanmasına yönelik düzenlemeyi geri çektiklerini belirtti.

22.02.2014 - 12:23..
Whatsapp ile paylaş

Beşir Atalay'dan MİT Yasa Teklifi'yle ilgili açıklama

MİT'i Başbakan'a bağladığı, barış sürecinde Hükümet yetkililerini hukuki ve cezai sorumluluktan kurtardığı eleştirileriyle tartışma yaratan MİT Kanun Teklifinin görüşmeleri, TBMM İçişleri Komisyonu'nda 11.06'da başladı.

HÜKÜMETİ BEŞİR ATALAY TEMSİL ETTİ

Komisyona MİT Müsteşarı Hakan Fidan katılmazken, MİT adına bir müsteşar yardımcısı yer aldı, Hükümet'i Beşir Atalay temsil etti.

ATALAY: MİT'E YENİ KANUN GELİYOR 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay; MİT Kanun Teklifi ile 30 yıl sonra yapısal değişikliğe gidildiğini belirterek, "Baştan sona MİT'in yenilenmesi için kanun üzerinde de çalışılıyor. Bunu da inşallah sizlerin huzuruna getireceğiz" dedi. Atalay, teklifle MİT'in hiçbir sınırı konulmayan görev alanının daraltılarak, belirgin hale getirildiğini de savundu.

"ÇOK ÖZEL BİR BİLGİYİ PAYLAŞMAK İSTİYORUM"

Atalay ayrıca "Çok özel bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Bugün itibarıyla mahkeme kararıyla gerçekleştirilen dinleme sayısı 2 bin 473'tür. MİT'te dinleme yetkisi için mahkeme kararıyla alıyor. İstihbarat dinlemesi şu anda başka ülkelerde bu sayı milyonları bulabilir. Bunların yarıdan fazla yabancılara yönelik gerçekleştiriliyor, gerçekleştirilenler ise terörist ve casusluk vakalarını kapsıyor. MİT'in emniyet istihbaratta olduğu gibi normal bir vatandaşı dinlemesi sözkonusu değil. 20 dilde dinleme ise sınır ötesindeki yapıların takip altına alınmasıdır. Bu da MİT'in asli görevidir." şeklinde konuştu.

YASANIN 2. MADDESİNDEKİ DÜZENLEME GERİ ÇEKİLİYOR

Beşir Atalay, MİT yasa teklifinin 2. maddesinde yer alan İstihbarat Koordinasyon Kurulu'nun Başbakan'ın başkanlığında toplanmasına yönelik düzenlemeyi geri çektiklerini söyledi. Kurul, MİT Müsteşarının başkanlığında toplanmaya devam edecek.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir