Arabanızdaki o eşyaları hemen kaldırın! Sıcak havalar bomba gibi patlamalarına neden oluyor…
ensonhaber.com

Arabada bırakılan birçok eşya havaların ısınmasıyla birlikte tehlike çanlarının çalmasına neden olabiliyor. Özellikle de o eşyalar arabada bırakıldığında yangına adeta davetiye çıkartıyor.

Arabada bırakılan ve yanıcı özelliği bulanan bazı eşyalar araç yangınlarını artmasının en büyük nedenleri arasında yer alıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte uyarılarını yineleyen uzmanlar, istatistiklere baktıklarında yangınlarının bazılarının araçta unutulan o ürünler yüzünden çıkabiliyormuş.

Arabanızın içinde o ürünler varsa hemen çıkartın…

Yangınların genellikle sürücüler tarafından kullanılan yanıcı ve parlayıcı maddelerden kaynaklandığını belirten uzmanlar özellikle de powebank, çakmak gazı, çakmak, dolum tüpü, deoderant, parfüm gibi eşyaların arabalarda kesinlikle bırakılmaması gerektiğini vurgulayan açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar açıklarında, “Araçta bırakılan eşyalar nedeniyle çıkan yangınlar özellikle sürücülerin kullandığı yanıcı, parlayıcı ve ateş yakmak maksadıyla kullanılan eşyalardan çıkmaktadır. Bunlar arasında çakmaklar, çakmak gazı, dolum tüpü, her türlü basınçlı deodorant kutusu ve alkollü parfümeri ürünler.

Araçta şarja bırakılan piller, bataryalar, powerbank veya cep telefonu içindeki bataryalar ayrıca nadiren de olsa, mercek etkisi yapan gözlük camları, alkollü kolonya gibi her türlü yanıcı ve parlayıcı sıvılar gibi yine her türlü patlayıcı maddeler bulunmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Bunun yanında araçların düzenli bakımlarının atlanmaması konusunda da uyarıları es geçmeyen uzmanlar, ”Araçların yıl içerisinde yaptırılmadığında gazlı ve benzinli arabalardaki geçişlerde kullanılan hortumların zaman içerisinde yıpranması ve gaz kaçırmasıyla birlikte olabilen yangınlar meydana gelebiliyor. Bunlara kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor. Yanıcı ve parlayıcı ürünler sıcak havalarda araçta bırakılmaması gerekiyor.

Özellikle bu son günlerdeki sıcaklarda araç içerisindeki sıcaklığın artmasıyla bu olumsuzlukların yaşanabileceğini göz ardı etmeden dikkat etmemiz gerekiyor. Bunlarla ilgili hassasiyetimizi korumamız gerekiyor. Lütfen araçlarımızda patlayıcı, parlayıcı, yanıcı malzemeleri bulundurmayalım, bırakmayalım, bunları unutmayalım. Dolayısıyla kendi güvenliğimiz açısından bu hususlara dikkat edelim diye burada bizim bir tavsiyemiz olacaktır. Bunun haricinde araçlarımızın da yıllık bakımlarını ihmal etmeyelim. Kusursuzca yaptıralım kesinlikle." İfadeleri ile uyarılarını noktaladılar.