Böyle dolandırıcılık görülmedi! Öksürükle Kim Milyoner Olmak İster’i dolandırdı…
ensonhaber.com

Kim Milyoner Olmak İster’in İngiltere’de yayınlanan versiyonunda akıl almaz bir olay yaşandı. Yarışmacı olarak katılan bir kişi hayrete düşüren bir dolandırıcılığa imza attı.

Tamı tamına üçüncü kez katıldığı programda 1 milyonluk soruyu açtıran Binbaşı Charles Ingram’ın ödülü kazandıran taktiği bu kadarı da olmaz dedirtti. 2001 yılında katıldığı programda ilk 15 soruda sergilediği performans hiç iç açıcı görünmemesine rağmen büyük ödülü alması şaşkınlık yaratmıştı.

Ingram sergilediği performansta 3 joker hakkını da kullanmış olmasına rağmen son soruya kadar gitmiş olması çoğu kişi için akıl alır gibi gelmemişti. İşte, dolandırıcılıkta tarih dedirtecek bu olay bakın nasıl yaşandı…

Öksürükle 1 milyon poundu aldı…

Sıra açılan “Bir rakamın ardından gelen yüz sıfır hangi isimle bilinir?” şeklinde ki soruya geldiğinde olanlar oldu. Cevap seçenekleri arasında 'Googol', 'Megatron', 'Gigabit' ve ‘Nanomole’ vardı. Ingram, başlangıçta 'Googol' dedi ancak birkaç saniye içinde cevabını değiştirerek 'Megatron' dedi ve ardından yeniden 'Googol' olarak cevabını sabitledi.

Başlardaki performansına rağmen soruyu doğru bilmesi üzerine Charles Ingram’ın hareketleri dikkatleri üzerine çekmişti. Ingram, sorular üzerinde düşünürken her seçeneği tekrar tekrar adlandırıyor ve genellikle doğru şıkka "sanırım" veya "belki" diyerek ulaşıyordu.

Şüpheli hareketlerinin ardından görüntüler incelenirken öksürük detayı ortaya çıktı. Her doğru cevap seçeneğinde stüdyodaki birkaç kişinin öksürdüğü fark edildi. Bu durum, yapımcıları harekete geçmeye itti.

192 öksürük…

Yapılan incelemeler sonucunda ise stüdyoda yer alan mikrofonlar tarafından tamı tamına 192 öksürük kaydedildi. Öksürüklerle doğru cevaba yöneltilerek büyük ödülü kazanması sağlanan Charles Ingram’ın gerçekleştirdiği bu 1.5 yılın ardından mahkemeye taşındı.

Mahkeme sonucunda ise Ingram ve 2 sanık daha suçlu bulundu. Her ne kadar mahkeme tarafından suçlu bulunsa ve 2 belgesele konu olsa da Ingram suçunu asla kabul etmedi.