Ölüm ve kontrolü kaybetme korkusu yaşıyorsanız dikkat! 5 basit yöntemle panik ataklarına son!

Kaygı, genellikle bir düşünceden kaynaklanır (Bir tır tarafından ezilmeyi düşünmek gibi). Bununla birlikte, kaygı, bilişsel ve fiziksel semptomların etkileşimidir. Anksiyetenin fiziksel semptomlarının o kadar yoğun hale geldiği zamanlar vardır ki, düşünceleriniz üzerinde çalışmak neredeyse imkansızdır. Bu durumda, vücudunuzun kontrolünü yeniden kazanmak önemlidir. İşte atağı yenmek için 5 basit yöntem…

1- Yavaş ve derin nefes alın

Anksiyete yükseldiğinde, muhtemelen hızlı nefes alıyorsunuzdur. Nefesinizin ritmini değiştirmek, vücudunuza gevşeme sinyali veren parasempatik sinir sisteminizi uyarabilir. Bu durumda burnunuzdan dört saniye nefes almak ve sekiz saniye boyunca ağzınızdan nefes vermelisiniz.

Nefes egzersizleri faydalıdır çünkü zihninizi endişeli düşüncelerden uzaklaştırıp kontrol alanınıza yönlendirirler. Hayat bunaltıcı hale geldiğinde bile, kontrol edebileceğiniz tek şey nefesinizdir. Endişeli olmadığınız zamanlarda bile nefes egzersizlerinizi günlük rutinlerinize dahil edin. Bir şeyi sürekli olarak uygulamak, o konuda daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır.

2- Soğuğa maruz kalın

Bazı araştırmalara göre soğuğa maruz kalmanın potansiyel zihinsel yararları dikkat çekiyor. Soğuk duş, buz banyoları, soğuk su içmek, ya da bir buz küpü tutmak kaygıyı azaltabilir. Kaygılandığınızda yüzünüze birkaç saniye soğuk su çarpmak faydalı olabilir.

3- Fiziksel aktivite

Egzersiz, farklı biyolojik ve psikolojik mekanizmalar yoluyla kaygıyı azaltıyor. Öğle yemeği molasında 10 dakikalık bir yürüyüş veya mahallede bir akşam gezintisi bile kaygının azalmasında yardımcı olabilir.

4- Kaslarınızı rahatlatın

Anksiyete, kas gerginliği ile bağlantılıdır. Vücudunuz, olası bir tehlikeden korunmak için omuzlarınızı kaldırarak, çenenizi sıkarak ve sırtınızın üst kısmını ve boynunuzu sıkarak gerilir. Farklı gevşeme tekniklerinin kaygıyı azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Vücudunuzun kaygısını nerede tuttuğuna ve bu kasları esnettiğine dikkat edin. Vücut duruşu nasıl hissettiğimizi etkiler.

5- Yerinizi koruyun

Kaygı baş gösterdiğinde yapabileceğiniz en kötü şey, kaygınız hakkında kaygı duymaktır. Çaresiz hissetmek, endişenizi daha da kontrolden çıkaracaktır. Soğukkanlılığını koru ve kaygı belirtilerini tanı.

Sonuç olarak, kaygı bir dizi fiziksel semptomla ilişkilidir. Aşırı durumlarda, kaygıdaki bir artış panik atak olarak ortaya çıkabilir. Bu semptomları azaltmak ve kontrolü yeniden kazanmak için stratejiler geliştirmek önemlidir.

NOT: Kaygı belirtileriyle ilgili herhangi bir zorluk yaşıyorsanız, yardım için lütfen yerel sağlık uzmanınızla veya ruh sağlığı uzmanınızla iletişime geçin.