taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46765
6.1943
1210.875
93287.16
212.988

Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne düşen göktaşı parçalarını toplayıp Almanya'dan ve Rusya'dan gelen alıcılara satan İsmail Ergün, araba aldı.

Haber Merkezi | 12.11.2015 - 08:57..
Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

Bingöl'de göktaşı düşmesi, vatandaşların sıkıntılarına çare, hayalleri için umut oldu. Köylüler, sattıkları taşlarla hem borçlarını ödedi hem de araba sahibi oldu. Bingöl'ün Sarıçiçek köyüne 2 Eylül'de düşen meteor parçalarının değerli olduğunun anlaşılmasıyla köyde yaşayanlara adeta piyango vurdu.

Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

"DALGA GEÇMESİNLER DİYE AV TÜFEĞİYLE AVA ÇIKMIŞ GİBİ YAPIYORDUK"

Onlardan biri olan İsmail Ergün "Ertesi gün, taşın değerini bilmeden, bu göktaşlarının değerli olabileceğini düşünerek toplamaya çıktık. Dalga geçilmesin diye av tüfeğimizle ava çıkmış gibi yapıyorduk. 15 gün kardeşlerimle taş topladık. İnternet üzerinden köylüler Amerikalılarla, Ruslarla, Almanlarla irtibata geçerek ellerinde taş olduğunu belirtti. Bir gün taş toplamaktan geldiğimde köyde Rusları gördük. İşaret diliyle taş almaya geldiklerini söylediler. O gün 50 gramlık taş toplamıştım, biraz pazarlıkla 900 dolara sattım. Taşın para ettiğini öğrenince fiyatı yüksek tuttuk. Almanlar ve Ruslar da gelmeye başladı. 15 dolardan başlayan gram fiyatı 60 dolara çıktı" dedi.

Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

BORÇLARIMI ÖDEDİM

Sabah'tan Ömer Şanlı'nın haberine göre, yarım kilo kadar taş topladığını belirten Ergün, bu taşları satarak hem borçlarını ödediğini hem de araba aldığını söyledi. Ergün, "15 bin liralık kredim vardı, kapattım. 7 bin elden borcum vardı, ödedim. 43 bin liraya araba aldım. Halen elimde 100 gram kadar taş var. Bunları da satıp kardeşimin parasını vereceğim. Taş aramaya da devam ediyoruz" dedi.

Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

Almanya'dan ve Rusya'dan gelip göktaşı alanlar, bunları internetten satışa çıkardı. Bir internet sitesinde, 0.932 gramlık taş 199 dolara, 1.37 gramlık taş 299 dolara, 2.63 gramlık taş 599 dolara, 9.67 gramlık taş 1.999 dolara satışa çıkarıldı.

Bingöllü genç göktaşı satarak otomobil aldı

Bingöl’de köylüler göktaşlarının peşine düştü VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)