taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.46185
6.14115
1202.845
92124.65
211.364

Bir haftada 92 terörist etkisiz hale getirildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, 25 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde düzenlenen operasyonlarda 92 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

AA | 02.06.2017 - 07:02..

çatışma

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, yurt içinde bölücü terör örgütü PKK'ya karşı sürdürülen mücadele ile Suriye'nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi verildi.

OPERASYONLAR SÜRÜYOR

Buna göre, sürekli barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullanılan bölgeleri teröristlerden temizlemek ve kırsaldaki hazırlıklarını kısıtlamak amacıyla başlatılan operasyonlar aralıksız sürüyor.

1 HAFTALIK BİLANÇO

Bu kapsamda, Şırnak Beytüşşebap Bestler-Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Erzurum Şenkaya, Ardahan Göle ve Hatay, Osmaniye, Gaziantep bölgelerinde düzenlenen operasyonlarda biri Suriye uyruklu sözde Tunceli Ovacık özel güç sorumlusu lider kadrosunda olmak üzere 92 terörist etkisiz hale getirildi.

ELE GEÇİRİLENLER

Operasyonlarda 2 AT-4 tanksavar füzesi, 4 havan, 11 roketatar, 10 makineli tüfek, 2 uçaksavar makineli tüfek, 1 bomba atar, 61 piyade tüfeği, 2 keskin nişancı tüfeği, 4 tabanca, 64 el bombası ve 11 el yapımı patlayıcı (EYP), 2 bin kilogram amonyum nitrat, 176 tüp, 47 havan mühimmatı, 475 roketatar mühimmatı, 4 mayın, 20 geri tepmesiz top mühimmatı, 20 bin biksi makineli tüfek mühimmatı, yaklaşık 30 bin hafif silah mühimmatı ile çok miktarda EYP yapımında kullanılan kablo ve fünye ele geçirildi.

Tespit edilen el yapımı patlayıcıların imha edildiği operasyonlarda, teröristlerce kullanılan 55 sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmesi sağlandı.

Terör örgütünün en önemli finansal kaynaklarından uyuşturucu üretimi, ticareti ve kaçakçılık ile mücadeleye yönelik operasyonlar ve sınır hattında alınan tedbirler sonucu 304 bin 500 kök kenevir, 287 kilogram toz esrar, 224 kilogram kubar esrar ve 98 bin 822 bin paket kaçak sigaraya el konuldu.

Etkili hudut denetim ve kontrolleri sonucunda sınırlardan yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 8 bin 138 kişi yakalandı.

SURİYE'NİN KUZEYİNDEKİ HAREKAT

Suriye'nin kuzeyinde icra edilen harekat kapsamında da TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) mücadelesiyle Azez ve Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alanda kontrol sağlandı. El Bab ilçe merkezinin yanı sıra Kabbasin ve Bzagah bölgelerinde patlayıcı ve mayın arama-temizleme çalışmaları sürdürüldü. PKK/PYD mensubu teröristlerin Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına devam edildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)