taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Birleşmiş Milletler'de Filistin ve İsrail tartışmaları

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Şubat Dönem Başkanı Çin'in BM Daimi Temsilcisi Liu Jieyi, Filistin sorununun çözümü için BM Güvenlik Konseyi'nin daha fazla inisiyatif alması gerektiğini belirtti.


Whatsapp ile paylaş

Birleşmiş Milletler'de Filistin ve İsrail tartışmaları

Birleşmiş Milletler'de Filistin ve İsrail tartışmaları

Gazetecilerin "Şubat ayında yeni bir Filistin karar tasarısının gündeme gelip gelmeyeceğine" ilişkin soruları üzerine Liu, şu an için herhangi bir BM Güvenlik Konseyi üyesinin bu konuda tasarı sunma hazırlığında olduğu bilgisinin kendilerine ulaşmadığını söyledi.

Güvenlik Konseyi'nin sahadaki gelişmeleri sürekli takip ettiğini kaydeden Liu, "Filistin konusunda bir BM Güvenlik Konseyi üyesi karar taslağı sunmak isterse başkan olarak konuyu diğer üyelerle müzakere ederim" dedi.

Çin'in konuya ilişkin yaklaşımına da açıklık getiren Liu, "Çin, Filistin ve İsrail'in müzakere masasına dönmeleri ve kalıcı bir çözüm bulmaları konusunda BM Güvenlik Konseyi'nin daha fazla inisiyatif alması taraftarıdır" diye konuştu.

SURİYE İÇİN MOSKOVA TOPLANTISI

Liu, Suriye'deki iç savaşa çözüm bulmak için Moskova'da düzenlenen toplantıya ilişkin soruları da yanıtlayarak, Moskova toplantısının önemli bir çaba olduğuna inandıklarını ifade etti.

Toplantıya Suriye muhalefetinin de katıldığını ve birçok konuda anlaşma sağlandığını savunan Liu, soruna Suriye halkının kendisinin çözüm bulması gerektiğini bildirdi.

Cenevre Bildirisi ve müzakerelerinin BM Güvenlik Konseyi tarafından da desteklendiğini hatırlatan Liu, Suriye'deki geçiş sürecinin nasıl olacağına Suriyelilerin karar vermesinin daha doğru olacağını ifade etti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir