Ayşe Şasa kimdir

Ayşe Şasa kimdir

Türk sinemasının önemli ismi Ayşe Şasa kimdir?

Türk sinemasının emektar isimlerinden senarist ve mütefekkir Ayşe Şasa, 16 Haziran 2014 tarihinde vefat etti.

İşte Ayşe Şasa'nın hayatı;

Çerkes bir anne ve yarı Çerkes yarı Kürt bir babadan dünyaya gelen Ayşe Şasa, 1941 yılında İstanbul'da doğdu.  Şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nde okudu, 1960 yılında mezun oldu.

ROL ALDIĞI FİLMLER

Robert Koleji İdari Bilimleri Bölümü'ne devam etti (1963-1965). 1963 yılından itibaren senaristlik yaptı. Bu yıllarda kendisini Marksist olarak tanımlıyordu. Kemal Tahir ile güçlü bir dostluk kurdu ve bu dostluğun onun üzerinde derin etkileri oldu. Son Kuşlar, Ah Güzel İstanbul, Utanç ve Gramofon Avrat gibi filmlere imza attı. 1993 yılında sinemayla ilgili Yeşilçam Günlüğü adlı denemeleri yayınlandı. Bu ana kadar başından üç evlilik geçti. İkinci evliliğini Ünlü Yönetmen Atıf Yılmaz ile yaptı.

BİLİMSEL SEZGİCİ BİR HAYAT

1980'li yıllarda ağır bir psikolojik rahatsızlık geçirdi. Doktorlar şifozren teşhisi koydu. On yıllık inziva dönemi sırasında sinema piyasasından tamamen çekildi. Bu süreçte yanında 3. eşi olan Bülent Oran vardı. Bu dönemden sonra, düşünsel anlamda kendisini değiştirdi, daha bilimsel/sezgici bir hayat sürmeye başladı. Bu yeni yaşam tarzı, eserlerine de yansıdı. İbn Arabi ve Andrei Tarkovsky üzerinde derin düşüncelere sahiptir.