Rene Girard kimdir

Rene Girard kimdir

1923 yılında Avignon'da doğan Girard, 1943-47 yılları arasında Paris'teki Ecole des Chartres'de tarih ve arşiv okudu.

Ortaçağ tarihi konusunda uzmanlaştı ve 1947'de bir yıllığına Indiana Üniversitesi'ne gitti. Burada çalışmalarını sürdürürken dile merak saldı.

Duke Üniversitesi'nde bir süre görev yaptıktan sonra Johns Hopkins'te profesör oldu. 


1981'de Stanford'da göreve başladı ve 1995'te emekli oldu. Meslektaşları, Girard'ın tezlerini tartışmak üzere 1990 yılında ‘‘Şiddet ve Din’’ isimli bir platform oluşturdu. Söz konusu platform, her yıl ABD'de veya muhtelif Avrupa ülkelerinde çalışmalarına devam ediyor.

Ayrıca yine Girard'in fikirlerini tartışmak üzere kurulan Contagion Dergisi de 1994'ten beri yıllık olarak yayımlanıyor.

Kitapları arasında, Feodor Dostoyevski: Yeraltının Doğuşu, Şiddet ve Kutsal, Kıskançlığın Tiyatrosu: William Shakespeare, Şimşek Gibi Düşerken Şeytanı Gördüm sayılabilir. İnsan Doğasının Geleceği, Kamusallığın Yapısal Dönüşümü var.

27 yaş küçük eşinin 4ncü kocası olduğu öğrenen yaşlı adam gözyaşlarını tutamadıMahmut Özer: 28 Şubat süreci mimarlarından öğreneceğimiz bir şey yokGüngören’de, polise direnen motosiklet sürücüsü ortalığı birbirine kattıOrduda annesinin çalınan altın dişlerini getirene 2 ton fındık verecek