Şafak Pavey kimdir

Şafak Pavey kimdir

Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekilidir.

10 Temmuz 1976 doğumlu Şafak Pavey Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisansını London School of Economics'de tamamlamıştır. İyi derecede Almanca,İngilizce,Fransızca ve İtalyanca dillerini bilmektedir. İsviçre Zürihte, Cenevre Üniversitesi'nde sanat eğitimi aldığı dönemde tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşını trene bindirmeye çalışırken geçirdiği bir kaza sonucu sol kol ve bacağını kaybetmiştir. Buna karşın yaşama sevincinden, gücünden hiçbir şey kaybetmemiş, bu duruşu ile Zürih Üniversite Hastanesi’nde tez konusu olmuştur.

12 Haziran 2011 seçimlerine girip Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul 1. bölge 5. sıradan milletvekili seçilmiştir.. 30 Temmuz 2012 tarihi itibariyle Cumhuriyet Halk Parti Merkez Yönetim Kurulu'nda Doğa Hakları ve Sosyal Poltikalardan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Karamanda uyuşturucu tacirlerine şafak baskınıŞafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde 1 tutuklama dahaŞafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde firari son sanık yakalandıİBB çalışanı Şafak Duranın, PKKlılarla fotoğrafları çıktı