Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu kimdir

Süleyman Soylu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görevini sürdürüyor.

s

SÜLEYMAN SOYLU KİMDİR?

21 Kasım 1969 İstanbul doğumludur. Aslen Trabzonlu bir ailenin çocuğudur. İlk ve ortaokul eğitimini İstanbul Gaziosmanpaşa’da aldı. Lise eğitimini ise Plevne Lisesi'nde sürdürdü. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu.

Mesleki kariyerine ilk adımı 1990’da İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ile attı. Siyasi kariyerinin yanında, 1995 yılında okul arkadaşları ile kurduğu şirkette de ticari olarak kariyeri devam etmektedir.

KARİYERİ

Siyasi kariyeri ilk olarak Demokrat Partiyle başladı. 1987 yılında Demokrat Parti'ye girmiş, Demokrat Parti ve Adalet Partisi'nde, gençlik kolları görevinde yer aldı. 1987-1990 yıllarında DYP teşkilat Başkanlığı görevini yaptı.

TÜRKİYE'NİN EN GENÇ İLÇE BAŞKANI OLDU

1995 yılında DYP ilçe topluluğunun yönetim kurulu üyesi olarak seçilen Soylu, bundan kısa bir zaman sonra bu topluluğun başına geçirildi. 25 yaşında Türkiye’nin en genç ilçe başkanı oldu ve bu unvanı aldı.

22 Temmuz 2007 yılında ANAP ile birleşerek girdiği seçimlerde barajı geçemedi. Bunun ardından yapılan oylama ile Genel Başkan seçildi, 15 Kasım 2008 yılında yine yeterli oy alarak tekrardan Genel Başkan oldu. 12 Eylül refarandumunda il il dolaşarak arkadaşlarıyla birlikte ‘Demokrasi Buluşması’ adlı seminerler verdi. Fakat bu faaliyetinin ardından partiyle bağlantısı kesildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından siyasete yeniden teşfik edilmiştir. 24 Kasım 2015 yılında kurulan hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi.

Süleyman Soylu’dan ABD’ye: Size haraç vermeyeceğiz Süleyman Soylu: Ben Demirtaşın kucağından gelmedim Süleyman Soyluya memleketi Trabzonda protesto Süleyman Soylu: İstanbulda seçimler yenilenmeli