taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8096
6.5419
1275.8
96861.42
238.358

BM Libya'dan kaçak petrol ihracını yasakladı

BM Güvenlik Konseyi, üye ülkelere şüpheli tankerlerde inceleme yapma yetkisi, kaçak petrol taşıyan tankerlere de yaptırım kararı verdi.

20.03.2014 - 02:02..
Whatsapp ile paylaş

BM Libya'dan kaçak petrol ihracını yasakladı

BM Güvenlik Konseyi'nde, rejim değişikliğinin ardından hala merkezi otoritenin güçlendirilmesi çabalarının sürdüğü Libya'daki son gelişmeler değerlendirildi.

Toplantıda özellikle merkezi otoritenin onayı olmadan ülkenin doğusundan yapılan kaçak petrol satışları ve bu satışlarla mücadele konusu ele alındı.

BM KAÇAK PETROLE SAVAŞ AÇTI

Konseye sunulan ve oybirliği ile kabul edilen karar tasarısında ülkeden kaçak ham petrol ihraç edilmesi kınanırken, bu ihraca aracılık eden gemilerin yaptırım listesine alınması kararına varıldı.

Karar metninde ayrıca, BM üyesi ülkelere Libya'dan kaçak petrol taşıdığı şüphesi olan tankerlerde arama yapma yetkisi verilerek, kaçak petrol tespit edilmesi halinde bu petrolün Libya'ya iade edilmesi istendi.

BMGK'nın daha önce aldığı 1970 sayılı karar doğrultusunda kurulan Libya Yaptırımlar Komitesi'nin petrol kaçakçılığına uygulanacak yaptırımları da denetleyeceği ve ihlali bulunan kurum ve kişileri listeye ekleyeceği belirtildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir