taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8128
6.4637
1476.56
110476.59
275.979
42373.38

Bocce nedir

Bocce, demir bilyelerle oynanan bir oyun ve spor dalı olarak biliniyor.

Whatsapp ile paylaş

Bocce’nin tarihi milattan binlerce yıl öncesine, Anadolu’ya dayanıyor. En eski spor dallarından birisi olarak kabul edilmektedir. Bugünkü şekliyle, ilk kez Romalılar tarafından oynanmış ve “bocce” adını da Romalılardan almıştır.

DÖRT FARKLI OYUN SİSTEMİ

Oyundaki amaç, atılan ya da yuvarlanan topların hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu, hedef topa daha yakınsa ve yuvarlanması olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

Bocce nedir

Bocce sporu, dört farklı oyun sisteminden oluşmaktadır. Bunlar; raffa, volo, petank ve çim topudur.

BOCCE NASIL OYNANIR?

Müsabakalar tekli, ikili ve üçlü takımlar arasında yapılır. Tek kişilik bocce oyunları 4 topla, 2 kişilik bocce oyunları ise 2 topla oynanır. 4 cm boyundaki hedef topuna pallino denir. Bocce oyununda amaç, hedef top olan pallino ya atılan topun en yakın olmasını sağlamaktır. Oyuna başlayan takım önce pallinoyu (belirlenen noktayı geçicek şekilde) atar, ardından kendi topunu peşinden pallinoya en yakın olacak şekilde atar.

Bocce nedir

Oyuncuların pallinoya yakın olmak için yaptıkları atışa punto denir. Oyuncuların rakip topa, pallinoya ve kendi topunu vurmak için yaptıkları atışa volo denir. Topu sektirerek hedeflenen topa sonra gitmesini sağlayan atışa ise raffa deniliyor. Raffa da hedeflenen topa değmeyen atışlar, geçersiz sayılır. Tüm topların bitmesi ile rakibinden daha yakın pallinoya atış yapanlar, 1 puan alıyor. Pallino ile temas halinde ise bu 2 puan olarak sayılır.

OYUN ALANLARI

Uluslararası alanda kabul gören bocce için gerekli oyun alanları, açık alanlarda olduğu kadar mevcut kapalı spor salonları zemininde de değişiklik gerektirmeden kolayca kurulabilmektedir. İdeal oyun sahası ölçüleri; boy 26.50 metre, genişlik 4.50 metre, çevre yüksekliği 25-30 santimetre arasıdır.

Bocce nedir

DÜZGÜN VE PÜRÜZSÜZ ZEMİN

Taban yarı sentetik çeşitli malzemeler ve karışımlardan yapılmış, son derece düzgün ve pürüzsüz bir zemin şeklinde olmalıdır. Spora 11-14 yaş arasında başlayanlar gençler, 17 yaşından büyükler ise büyükler kategorisinde yer alırlar. Oyun topları yuvarlak ve sentetiktir. Büyük top 107-113 mm çapında ve 920-1.000 gram ağırlığındadır. Bayanlar ve küçükler için çap 106 mm ağırlık 900 gram. Küçük top (misket) 4 cm çapında ve 50 gram ağırlığındadır.

1990 YILINDA TÜRKİYE'DE İLK ADIM

Türkiye’de Bocce ile ilgili ilk etkinlik, 1990 yılında yapılmıştır. Uluslararası Bocce Konfederasyonu (CBI) Başkanı Giovanni Baggio, Genel Sekreter Emilio Paparelli ve Dünya Şampiyonu İtalyan sporcular İstanbul’a gelerek, Bocce’yi Türk basın ve spor kamuoyuna tanıtmışlardır.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir