taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7321
Euro
7.2835
Altın
1619.8
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.76
Bitcoin
45968.91

Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde ofisine dinleme cihazları yerleştiren şüphelilerin nasıl kadrolaştığı ortaya çıkmaya başladı.


Whatsapp ile paylaş
Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde ofisine dinleme cihazları yerleştiren şüphelilerin kadrolaşması ayrıntılarıyla ortaya çıktı.

Sabah gazetesinden Mehmet Ali Berber'in haberine göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Başkanlığı döneminde kullandığı Subayevleri'ndeki Başbakanlık Ofisi'nde çıkan böceklerin bir numaralı şüphelisi Serhat Demir'in, Başbakanlık Koruma Dairesi'nde görevlendirilmesi, böceğe uzanan Paralel kadrolaşmayı ortaya koydu.

KADROLAŞMANIN ALTINDAN ÇIKAN İSİM

Kadrolaşmanın altından, Türkiye'den ABD'ye eğitime gönderilen polislerden sorumlu imam olan emniyetçi Semih Teymur çıktı. Teymur'un, ABD'de eğitim alan Paralel polisleri, dönemin Koruma Müdürü Zeki Bulut üzerinden Başbakanlık'a yerleştirdiği ortaya çıktı. Demir'in Başbakanlık'a alınması için de Teymur, bizzat Bulut'a talimat verdi.

Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

ERDOĞAN'IN ETRAFI SARILDI

Böcek soruşturmasında bazı emniyetçilerin itirafları tüm gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Buna göre Erdoğan'ın etrafının sarılmasında en kritik dönem 2008 yılıydı. 2007-2008 yıllarında Paralel Yapı, bünyesindeki polisleri yüksek lisans ve doktora için ABD'nin başkenti Washington'a gönderiyordu. Bu gidişler öylesine Paralel Yapı'nın kontrolündeydi ki, burada "TIPS: Turkish Institute For Police Studies" (Turk Police Çalışmaları Enstitüsü) adında bir düşünce kuruluşu bile kuruldu.

Bu kuruluşta Paralel Yapı, eğitilen polislerin kariyerlerini çizerken, sohbet ve toplantılarını da rahatça yapabiliyordu. Gelenlerin hepsinin imamlığını ise Semih Teymur yapıyordu. Teymur buradaki kişileri gerekli gördüğü yerlere yerleştiriyordu. Zeki Bulut'un Başbakanlık Koruma Dairesi'ne gideceği ABD'de iken belliydi. Semih Teymur, Zeki Bulut'un görevlendirmesi belli olduktan sonra kendisini Serhat Demir'le tanıştırdı ve Başbakanlık'ta görevlendirileceğini söyledi. Kendisinden daha kıdemli olmasına rağmen, Paralel Yapı hiyerarşisinde Teymur'dan daha altta olan Bulut da durumu kabullendi. Böcek soruşturmasında, Ahmet Türer'in alımında Mücahit Arslan'ın referans olduğunu söyleyen Bulut, ABD'deki tüm görüşmeleri ve ilişkilerini gizlemeyi tercih etti.

ABD'DEN BAŞBAKANLIK'A

Edinilen bilgilere göre, Başbakanlık Eski Koruma Müdürü Zeki Bulut ile Semih Teymur, ABD'de aynı sohbetlere katılıyordu. Teymur kadrolaşmadan sorumlu olduğu için ABD'de eğitim gören kişiler arasından Başbakanlık'a yerleştirilecek isimleri belirliyordu.

Zeki Bulut, Teymur'dan daha kıdemli olmasına rağmen, kadrolaşmada Teymur'un sözü geçiyordu. Fakat Teymur'un sürekli dayatmalarından bunalan Bulut ile Teymur arasında gerginlik de yaşandı. Gerginlik Başbakanlık'ta Paralel Yapı'nın çıkarlarına zarar verecek endişesi doğdu. Bunun üzerine Paralel Yapı'nın ABD'deki önemli emniyetçi isimlerinden T.T. ve B.Y. bu konuda bazı girişimlerde bulundu.

"ONDAN HABERSİZ KUŞ UÇMAZDI"

Zeki Bulut'un, böcek soruşturması esnasında böcek şüphelisi polisleri tanımadığını söylemesinin de nedeni belli oldu. O dönem Paralel Yapı'nın içinde yer alan ancak 17 Aralık'tan sonra gerçekleri gören bazı emniyetçilerin, Bulut ABD'deyken diğer polislerden daha farklı konumda olduğunu anlattıkları öğrenildi. Öyle ki Bulut, bu pozisyondan dolayı hiyerarşide üssü olan Teymur'a karşı gelebiliyordu. Paralel Yapı içinde bu kadar etkili olan Bulut'un, Başbakanlık'ta da çok etkili olduğu ifade edildi. O dönem görev alan emniyetçilerin, "Zeki Bulut'tan habersiz kuş uçmazdı. Ondan habersiz ya da onayı olmadan Başbakanlık Koruma'ya birinin alınması imkânsızdı" dediği kaydedildi.

Böcek operasyonunda detaylar ortaya çıkıyor

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir