taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7337
Euro
7.287
Altın
1619.4
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.72
Bitcoin
45971.86

Böcek soruşturmasıyla ilgili iddiaya yalanlama

Böcek soruşturması raporunda tahrifat iddiasına çifte yalanlama geldi.


Whatsapp ile paylaş

Böcek soruşturmasıyla ilgili iddiaya yalanlama

Böcek soruşturmasıyla ilgili iddiaya yalanlama

Görevden alınan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan böcek soruşturmasıyla ilgili, "Böcek raporunda tahrifat yapmamı istediler, bunu reddettiğim için görevden alındım"
sözlerine TÜBİTAK'tan yalanlama geldi

"DEĞİŞİKLİK KARARI TAMAMEN İDARİ TASARRUF"

TÜBİTAK tarafından yapılan açıklamada, kuruma hiçbir raporun değiştirilmesine yönelik talep gelmediği belirtilerek, "Bütün bunlar yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yöneliktir" denildi.

TÜBİTAK'tan yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK eski yöneticisi Palaz'ın iddialarına yanıt verildi.

Açıklamada, Palaz'ın açıklamalarının gerçeklerle hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtilirken, "Görev değişikliğinin, iddiaları ile ilgisi yok. Değişiklik kararı tamamen idari tasarruf. Başkan yardımcılığı görevinden aralık ayında alındı. BİLGEM başkanılığı ise Bilim Kurulu kararı ile sona erdi. TÜBİTAK'a raporun değiştirilmesine yönelik herhangi bir talep gelmedi. Bu iddialar asılsız. Ayrıca kendisi de bugüne kadar öne sürdüğü iddialarla ilgili olarak yönetime herhangi bir şikâyette bulunmadı. Bütün bunların yürütülen soruşturmanın ciddiyetini zedelemeye yönelik olduğu düşünülüyor" denildi.

Açıklamada, kamuoyunda yanlış bir algı oluşturulmak istendiği ifade edilerek, konuya yönelik hukuki hakların da kullanılabileceğine işaret edildi.

BAŞBAKANLIK'TAN DA AÇIKLAMA GELDİ

İddialarla ilgili Başbakanlık'tan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "TÜBİTAK Eski Genel Başkan Yardımcısı Vekili ve Eski BİLGEM Başkanı Hasan Palaz tarafından yapılan ve bazı basın yayın organlarında da yer alan açıklamada, bu açıklamaya istinaden yapılan haberlerde, bazı kurum ve kişileri hedef alan iddialarda bulunulmuştur. Gerçeğe tamamen aykırı olan bu iddialar, açıktır ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile Görevli Başsavcı Vekilliği'nce yürütülen bir soruşturmayı etkilemeyi, soruşturmanın ciddiyetini zedelemeyi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi ve gerçek dışı bir algı oluşturmayı amaçlamaktadır. Halen devam etmekte olan söz konusu soruşturma tüm gerçekleri açığa çıkaracaktır. İddialarla ilgili her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirterek, ileri sürülen iddiaların gerçek dışı olduğunu tekrar vurgulamakta yarar görüyoruz."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir