taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7274
Euro
7.2768
Altın
1620.63
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.966
Bitcoin
45428.59

Bölgesel riskler sektörde pazar kaybettirebilir

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, derinleşen bölgesel risklerin sektörde pazar kaybı yaşatabileceğini söyledi.


Whatsapp ile paylaş

Bölgesel riskler sektörde pazar kaybettirebilir

Nkm

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Rusya, Libya ve Irak başta olmak üzere bölgesel risklerin derinleştiğini ve yaşanan bu kaybı telafi etmek için yeni pazar arayışlarına yöneldiklerini belirtti.

Mithat Yenigün, gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya'nın Türk müteahhitliği için çok önemli olduğunu söyledi. Kur farkının bu bölgede bazı zararlara neden olduğunu ifade eden Yenigün, Rusya'nın 2018 FİFA Dünya Kupası ve Kırım'daki yatırımlara yönelik nasıl bir yön çizeceğinin henüz belli olmadığını belirtti. Güney Amerika'nın yeni pazar arayışı konusunda alternatif olduğunu aktararak önemli açıklamalarda bulundu.

YENİ KALKINMA BANKASI KURULMASINI SEKTÖR DE İSTİYOR

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi tarafından gündeme taşınan yeni bir kalkınma bankası kurulması konusunu kendilerinin de değerlendirdiğini ve bu yönde istekleri bulunduğunu kaydetti. Eximbank'ın ülke alım kredileri içindeki limitlerinin yeterli olmadığını belirten Yenigün, Çin'in müteahhitlerine “sınırsız” kredi açtığını, başka ülkelerde iş alan firmalara projeleri kadar o ülkeye kredi açtıklarını kaydetti. Yenigün konut pazarlama konusunda da yurtdışı fuarlara katılımların Ekonomi Bakanlığı tarafından diğer fuar teşvik programları benzeri bir sistemle desteklenmesini talep ettiklerini ve bakanlığın da buna sıcak baktığını kaydetti.

Bölgesel riskler sektörde pazar kaybettirebilir

"TÜRKİYE IRAK'A 2.5 MİLYON DOLARLIK KREDİ AÇSIN"

Mithat Yenigün, Türkiye'nin alacak sorunları olan Libya'da “umut görünmediğini” belirtirken, Irak'a Türkiye'nin kredi açmasını önerdi. Türk müteahhitlerin hakedişleri tamamlanmış 2.5 milyar dolarlık alacağı bulunduğunu kaydeden Yenigün, bunların çok yavaş biçimde ödendiğini vurguladı. Türkiye'nin Irak'a bu miktarı kredi olarak vermesini teklif eden Yenigün, karşılığının da petrol ya da gaz alımıyla ödenme imkanının karşı tarafa sağlanmasını önerdi.

"RANT PEŞİNDE DEĞİLİZ ANCAK HESAPLAMA ÇOK KARMAŞIK"

Yenigün, kamuoyuna “rant vergisi” olarak yansıyan, imar değişikliklerinden vergi alınmasına yönelik girişimlere karşı olmadıklarını ancak uygulamanın herkese eşit koşullar sağlaması gerektiğini söyledi. Ada bazında bir imar değişikliği önerdiklerini belirtti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir