taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.572
Bitcoin
45018.05

Boraboy Gölü tabiat parkı ilan edildi

Amasya'nın Taşova ilçesinde denizden bin metre yüksekte bulunan Boraboy Gölü, tabiat parkı ilan edildi.


Whatsapp ile paylaş

Boraboy Gölü tabiat parkı ilan edildi

Boraboy Gölü tabiat parkı ilan edildi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 11. Bölge Müdürü Emin Karaman, yaptığı açıklamada, mesire yeri olan Boraboy Gölü'nün bakanlık oluruyla tabiat parkı olarak ilan edildiğini söyledi.

BORABOY GÖLÜ'NDEN GÖRÜNTÜLER

"PARKIN ORTALAMA YÜKSEKLİĞİ 1215 METRE"

Tabiat parkının büyüklüğünün 259 hektar olduğunu, sahanın bir kısmının devlet ormanı, çok az bir kısmının ise ziraat arazisi olduğunu belirten Karaman, "Boraboy Gölü, Türkiye'nin sayılı heyelan seddi göllerinden biri. Yaklaşık 4 hektarlık bir alan kaplamakta olup, en derin yeri 11 metredir. Seddinin taşkınlar nedeniyle yarılmasını önlemek için üzerine sonradan betondan bir bent yapılmıştır. Tabiat parkı alanının en yüksek noktası bin 383 metre ile Kaleboynu Tepesi'dir. Boraboy Gölü'nün yüksekliği ise bin 50 metre olup, tabiat Parkı'nın ortalama yüksekliği 1215 metredir." dedi.

"TABİAT PARKI İÇİNDE PİKNİK ALANI"

Alanın kuzey yamaçlarında ağırlıklı olarak doğu kayını, karaçam, sarıçam, saçlı meşe ve endemik meşe bulunduğuna işaret eden Karaman, "Alanın güney yamaçlarında ise orman bitki örtüsünün yerini lokal olarak karışık çalı toplulukları alır. Orman kesimi ve aşırı otlatma sonucu ortaya çıkan antropojenik etki ile ova ve yüksek dağ stepleri olarak açık zirve sırtlarında yastık formundaki bitkilerden oluşan geniş bir step ekosistemi mevcuttur. Tabiat parkı alanı içindeki Boraboy Gölü'nün kuzeyi piknik yapmaya elverişli, az meyilli, halkın dinlenme ve eğlenmesine imkan sağlayacak büyüklükte olup, hali hazırda piknik alanı olarak kullanılmaktadır." ifadelerini kullandı.

SPOR FAALİYETLERİNE UYGUN PEYZAJ ÖZELLİKLERİNE SAHİP

Gölün ve çevresinin doğa yürüyüşü, doğa sporları, motokros gezileri, jip safari, foto safari gibi ekoturizm faaliyetleri yapılabilecek peyzaj özelliklerine sahip olduğunu vurgulayan Karaman, saha içindeki tepeler, sarp kayalıkların eşsiz manzara güzelliği sunduğunu ve kar sularının birikmesiyle oluşan doğal gölcükler bulunduğunu anlattı. Her mevsim fotoğraf çekmeye elverişli manzara güzelliğine ve özelliğine sahip alanları olan Boraboy Gölü'nün, yaban hayatı zenginliğine de sahip olduğuna işaret eden Karaman, yaz aylarında sıkça ziyaret edilen gölün, kış aylarında ise buz tuttuğunu ve ayrı bir güzellik sunduğunu sözlerine ekledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir