taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.2831
5.9976
1339.875
101742.14
227.758

Brexit, İngiliz işverenlere 1 milyar sterline mal olacak

İngiltere’nin, Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla uygulayacağı yeni göçmenlik planının, işverenlere 1 milyar sterline mal olabileceği uyarısı yapıldı.

DHA | 12.02.2019 - 13:07..
Whatsapp ile paylaş

dgdg

İngiltere merkezli Global Future düşünce kuruluşunun hazırladığı raporda; Brexit’in ardından Avrupa’dan gelen işçiler için gerekli olacak yeni göçmenlik planı çerçevesinde, İçişleri Bakanlığı’nın uygulayacağı bürokratik işlemlerin maliyetinin, beş yıl içinde işverenlere 1.14 milyar sterline mal olacağı tahmini yapıldı.

100 BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM AÇIĞI ORTAYA ÇIKABİLİR

Independent gazetesinin yer verdiği raporda, Avrupalı işçiler için uygulanmaya başlanacak yıllık 30 bin sterlin kazanç kriterinin, İngiltere’de sosyal hizmetler ve hasta bakıcılığı gibi işlerde 100 binin üzerinde istihdam açığı yaratabileceği uyarısı da yapıldı.

Raporu yazan Fergus Peace, Independent gazetesine yaptığı değerlendirmede; raporun, İngiltere’nin gelecekteki beklentilerine zarar verecek daha karmaşık ve sıkıntı veren bir göçmenlik sisteminin beklentilerini içerdiğini kaydetti.

İŞVERENLERE 1 MİLYAR STERLİNE MAL OLACAK

Peace, raporunda, çalışma vizesi alabilecek Avrupalı göçmenlerin işverenlere bürokratik işlemler için 1 milyar sterline mal olacağını vurgulayarak, İngiltere’nin bu planla kendini dünyaya kapattığını, bunun da çok büyük bir hata olduğunu vurguladı.

Rapor, sistemin halen çatırdamakta olduğu ve İngiltere’de yaşayan Avrupalı göçmenlerin oturma ve çalışma başvuruları ile bile başa çıkamadığını savunuyor.

Raporda, “Yeni sistem çalışsa bile Avrupalı göçmenlere altı farklı vize statüsünden birini verecek, bu da ciddi anlamda kafa karışıklıklarına neden olacak.’’ ifadeleri yer aldı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir