taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.31
6.0012
1323.8
101728.51
225.965

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

İngiltere'de siyasetin bir çözüm bulmaya çalıştığı Brexit sorunu, halkı ikiye böldü.

AA | 23.01.2019 - 03:07..
Whatsapp ile paylaş
Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

İngiltere Başbakanı Theresa May, Parlamento'nun reddettiği Brexit Anlaşması'na alternatif oluşturmak için muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri, iş dünyası ve sendikalarla görüşmelere hız vereceğini açıkladı.

Bununla birlikte, Brexit referandumunda verdikleri oya sahip çıkmaya çalışan İngilizler, başta Parlamento olmak üzere önemli kurumlar önündeki eylemlerini sürdürüyor.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"ARTIK BRÜKSEL'DEN YÖNETİLMEK İSTEMİYORUZ"

Başbakanlık konutu “10 Numara” önünde eylem yapan kadın eylemci Penelope, İngiliz halkının 2016’da yapılan referandumda tavrını gösterdiğini ve Avrupa Birliği’nden ayrılma iradesini ortaya koyduğunu söyledi.

Soy ismini vermek istemeyen Penelope, “Halk, bağımsızlıktan yana oyunu kullandı. Bunun üzerinden 2 yıl geçti ve şimdi hükümet sadece sözde bir Brexit gerçekleştirmenin peşinde." diye konuştu.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

Penelope, May’in anlaşmasının kabul edilmiş olması durumunda, İngiltere’nin belirsiz bir süre daha AB içinde "kilitli" kalacağını söyledi.

"Avrupa'yı seviyoruz. Şarabını, peynirini, oraya tatile gitmeyi seviyoruz. Ama artık Brüksel'den yönetilmek istemiyoruz." ifadelerini kullanan Penelope, "AB ekonomisi geriliyor. Bunun parçası olmayı istemiyoruz. AB'nin prangalarından kurtulmak istiyoruz." diye konuştu.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"BREXİT, BREXİT'TİR"

İngiltere bayrağıyla Parlamento binasının kapısında adeta nöbet tutan Thomas da ülkenin, AB’den ayrılması için verdiği oyun hayata geçmesi için eylem yaptığını söyledi.

“Brexit Brexittir. AB'den ayrılmak anlamına gelir.” diyen Thomas, “2 buçuk yıl önce AB’den ayrılmak için oy verdik.” ifadesini kullandı.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"YENİ REFERANDUM OLURSA, AB'Yİ İSTEYENLER KAZANIR"

Thomas, yeni bir referandum yapılmasını istemediklerini belirterek, "Yeni referandumu AB’de kalmak isteyenler kazanacaktır. Bu da demokrasinin sonu olur. Oyumuzu zaten verdik. Basit. Ayrılmak için oy verdik. Milletvekilleri ise istemiyor. Büyük şirketler istemiyor. Tek düşündükleri para.” diye konuştu.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"AB'DEN ÇIKMALI VE YOLA DEVAM ETMELİYİZ"

Londra’daki Victoria Caddesi'ndeki tezgahında meyve satan Terrance da Brexit referandumundan çıkan sonuca, saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Terrance, Brexit sürecinin bir an önce tamamlaması gerektiğini belirterek, “Çıkmamız ve yolumuza devam etmemiz lazım.” dedi.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"AB'DE KALMAK İSTİYORUZ"

AB yanlıları da İngiliz Parlamentosu önünde eylemler yapıyor.

Brexit konusunda yeni bir referandum yapılması gerektiğini savunan eylemci Steve ise eylemini Parlamento önünde sürdürüyor.

Steve, "Gerçekten yeni bir halk oyuna ihtiyacımız var." ifadesini kullandı.

Brexit'in nasıl bir kargaşaya yol açtığını herkesin gördüğünü ifade eden Steve, "Yeniden söz hakkı istiyoruz, AB’de kalmak istiyoruz. Brexit durdurulmalı.” diye konuştu.

Steve, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının asla söz konusu olmadığını belirtti.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

İngiltere'nin AB’de kalması için eylem yapan Jane de İngiliz Parlamentosu'nda, milletvekillerinin harekete geçmesini istedi.

Jane, yeni bir halk oylamasına gidilmesinin İngiltere için hem sosyal hem de ekonomik açıdan iyi olduğunu belirterek, AB üyeliğinin korunması gerektiğini kaydetti.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

"AB'DE KALMADIKÇA MUTLU OLAMAM"

Eyleme AB bayrağı ile katılan eylemci Simon da AB ile varılacak herhangi bir ayrılık anlaşmasına, İngiliz Parlamentosu'ndan onay almanın kolay olmayacağını belirtti.

Simon, anlaşmasız ayrılıktan kaygılı olduğunu belirterek, "AB içinde kalınmadıkça tam mutlu olamam. Ancak halka yeni bir oylama imkanı verilmesi, Brexit’in ne anlama geldiğini düşünmek ve sonra karar vermek için yeni bir fırsat olur.” diye konuştu.

Brexit kaosu İngilizleri ikiye böldü

SON BREXİT ANKETİ AB'DE KALMAKTAN YANA

İngiltere'de krize dönüşen Brexit sürecinde geçen hafta açıklanan son anket, halkın Avrupa Birliği üyeliği konusundaki görüşünün, dramatik biçimde değiştiğini ortaya koydu.

Ankete göre; İngilizlerin yüzde 56'sı yeni referandum yapılması durumunda ülkenin AB üyeliğinden yana oy verecek.

YouGov araştırma şirketinin bin kişiyle gerçekleştirdiği ankete göre; AB'den ayrılma yönünde oy vereceklerin oranı ise yüzde 44'te kaldı. Bu, 2016'da yapılan AB referandumundan bu yana halkın eğiliminde tespit edilen en büyük kayma olarak gösteriliyor.

AB referandumunda seçmenlerin yüzde 52'si ayrılma, yüzde 48'i ise üyeliğin devamı yönünde oy vermişti.

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir