taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7585
Euro
7.3674
Altın
1653.08
Borsa
92381.82
Gram Altın
360.065
Bitcoin
49794.41

Bu sendromdan diyetle kurtulun

Polikistik over sendromun kadınlarda üreme çağında en sık görülen hormon hastalığıdır.


Whatsapp ile paylaş

Bu sendromdan diyetle kurtulun

Bu sendromdan diyetle kurtulun

PCOS, yumurtlama problemi ile kısırlığa neden olan hastalıkların başında gelmekte ve çok değişik formlarda görülebilmektedir. Hastalık kilo alımına ve zayıflamada güçlüğe neden olmaktadır. Polikistik over sendromunun olumsuz etkilerinden korunmada sağlıklı beslenme önemli rol oynamaktadır.

UZMANINDAN YARDIM ALMALISINIZ

Polikistik over sendromu tanısı konulan kadınların öncelikle sağlıklı beslenme programı için beslenme ve diyet uzmanına başvurması gerekir. Önemli olan bu programa uyum sağlayabilmek ve istikrarlı olarak sürdürmektir.

GLİSEMİK YÜK AZALTILMALI

Ağırlık kaybından bağımsız olarak diyetin kompozisyonunun değiştirilmesi insülin duyarlılığını etkilemektedir. Glisemik yükün azaltılması glisemik indeksi düşük besinleri tüketmekle sağlanır. Düşük glisemik indeksli besinlerdeki glikoz kana daha yavaş karışır; kan şekeri ani yükselip ani düşmez. Dolayısı ile de hemen acıkmazsınız daha uzun süre tok tutar. Kilo vermeye yardımcı besinlerdir. Bu sebeple de diyete düşük glisemik indeksli besinler koymak şarttır.

POSALI BESİNLER TÜKETİN

Posa bitkisel besinlerde bulunan karbonhidratların sindirilmeyen kısımlarıdır. Posa kan şekerinin yükselme hızını düşürür, insülin ihtiyacını azaltır tokluk hissi vererek kilo kaybını sağlar. Aynı zamanda yüksek olan kan yağlarının düşürülmesinde ve barsak çalışmasını düzenleyerek kabızlığın oluşmamasını sağlar. Özellikle kuru baklagiller, taze ve kuru meyveler, sebzeler, kepekli ürünler, çavdar, yulaf tam buğday ekmeği ve bulgur lif içeren besinlerin başında gelir.

SIK SIK VE AZ AZ YİYİN

Açlık krizlerini azaltmak ve vücut yağlanmasını ortadan kaldırmak için 2,5 -3 saat aralıkla beslenmek gerekir. Ara öğünler doğru seçimler olacak şekilde karbonhidrat, yağ ve protein grubundan oluşmalıdır. Peynir+ekmek, meyve, süt-yoğurt, kuruyemiş, kek, bisküvi gibi doyurucu ara öğünler kişiye göre miktarları ve dağılımı yapılarak belirlenmelidir.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir