taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.36565
6.1189
1218.79
93616.45
210.27

Bu yıl saatler geri alınmayacak

Türkiye’de bu yıl kış saatine geçmek için saatleri bir saat geri alınmıyor. Ancak bu pazar (30 Ekim) gününe dikkat etmek gerekiyor.

Haber Merkezi | 28.10.2016 - 09:52..

saat

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar başta olmak üzere birçok cihaz otomatik saat ayarlara sahip. Güncellenmeyen işletim sistemleri yüzünden pazar günü saatiniz bir saat geri  alınmış olarak uyanabilirsiniz.

50 MİLYON MOBİL CİHAZ SAATİ GERİ ALACAK

50 milyon mobil cihaz, pazar günü saatini otomatik olarak 1 saat geri alacak. Bu sorun için iletişim operatörleri şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerinin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor.

SAAT AYARINI "MANUEL" YAPMAYI UNUTMAYIN

Güncelleme yapılmayan işletim sistemlerinde saat ayarı, ‘otomatik' yerine ‘manuel veya elle' olarak seçilmeli.

Ancak riske atmamak için ise pazar günü televizyonlardaki saati kontrol etmekte fayda olacak.

Windows işletim sistemli bilgisayar ve sunucularda ise güncellemelerin yapılması halinde ise saatler doğru ayarda korunacak.

SAYAÇLARA AYARLAMA

Hürriyet'in haberine göre, diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik sayaçlarıyla ilgili düzenlemeye gitti.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamada, elektrik tüketimini ölçme amaçlı tesis edilen elektronik sayaçların 30 Ekim 2016 Pazar günü, daha önceden programlandığı gibi kendisini otomatik olarak bir saat geri alacağı hatırlatılarak, "Söz konusu durum üç zamanlı tarife üzerinden elektrik tüketen tüketiciler düşünüldüğünde; sayaç saati ile gerçek saat arasında bulunan bir saatlik fark gündüz, puant ve gece zaman dilimlerinde birer saatlik kaymalara ve üç zamanlı tarife dilimlerine göre tüketimlerini belirleyen bu tüketicilerin yanılmasına sebep olacaktır" denildi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)