taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4689
Euro
7.1913
Altın
1627.43
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.514
Bitcoin
38344.02

Buldan: Sürecin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz

BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

13.02.2014 - 16:20..
Whatsapp ile paylaş

Buldan: Sürecin yasal statüye kavuşturulmasını istiyoruz

Basın toplantısında konuşan Buldan, "Ne yazık ki çözüm sürecinin siyasi tarafı olan hükümetin tutumu, çözüm sürecinin önündeki en önemli engel olarak karşımıza çıkmaktadır" dedi.

"HÜKÜMETİN BU TEHLİKEYİ GÖRMESİ GEREK"

Çözüm sürecine ilişkin kendilerinin tüm iyi niyetli adımlarına ve samimi çağrılarına rağmen hükümetin bir yıldan bu yana tek bir adım atmadığını savunan Buldan, "Hükümetin süreci ağırdan alan, seçime endeksli oyalamacı tutumu nedeniyle yeni sürecin demokratik yasal alanda bir yansıması olmadı. Bugün gelinen noktada süreç, çok ciddi risklerle karşı karşıyadır. Herkesin, en başta da hükümetin bu tehlikeyi görmesi gerekir" dedi.

ÖCALAN'IN TALEPLERİ

Öcalan'ın taleplerini aktaran Buldan, "Sayın Öcalan ayrıca ayda bir ziyareti yeterli görmemektedir. Haftalık, hatta gerekirse günlük heyetlerin gelmesini talep etmektedir" şeklinde konuştu. Buldan, Öcalan'ın çözüm süreciyle ilgili olarak, "Yasal çerçeve olmadan Mahmur'dan insanlar nasıl gelecek? Türkiye'ye geldiklerinde anadilde eğitim görebilecekler mi? Saldırılara karşı güvenlik olacak mı? Yasa çıkmalı ki çağrı yapayım" dediğini belirtti.

ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN ATILMASI İSTENEN ÜÇ ADIM

Buldan, çözüm sürecinde Öcalan'ın atılmasını istediği adımlarla ilgili başlıkları şöyle sıraladı:

-Sürecin yasal statüye kavuşturulması,

-İzleme kurullarının oluşturulması,

-8 komisyonla ilgili başlıkların müzakereye açılması,

YASAL BİR METİN OLUŞTURULMALI

"Ancak bugüne değin bu adımların hiçbirisi atılmamıştır" diyen Buldan, şunları ekledi:

"İmralı'da yürüyen görüşmelerin bir çerçeve sözleşmeye kavuşturulması gerekirdi. Çünkü, sürecin en hayati noktasını bu çerçeve sözleşme oluşturmaktadır. Sayın Öcalan'ın bu noktadaki değerlendirmesi şöyledir: 'Sözleşme hukukuyla muhatapların karşılıklı bir araya gelerek yasal ve tüzüksel bir metin oluşturması gerekir. Süreç ilerleyecekse burada tartıştığımız her konuyu çerçeve sözleşmeye alacağız. Toplumsal çerçeve sözleşmesi esastır. Gerekirse altına imza atarız. Sonra Meclis'te hızla yasalaşması gerekir. Son 400 yıllık tüm sorunlar böyle çözülmüştür.'

"BU SÜRECİN EN ÖNEMLİ AYAĞI YASAL ADIMLARDIR

Gelinen noktada hükümet, İmralı sürecine karşılıklı bir sözleşme hukukuyla yaklaşmamıştır. Oradaki görüşmelerin hukuksal bir metne dönüştürülmesi hükümet tarafından gündeme alınmamıştır. Yine Sayın Öcalan bu bağlamda af tartışmalarıyla ilgili olarak da 'Af demenin yanlış olacağını' belirterek 'Karşılıklı sözleşme yapmamız gerekir. Tek taraflı paket dayatması çözümsüzlüktür' demiştir. Hükümetin getirdiği son paketi de çözüm adımlarını içermemesi nedeniyle provokasyon olarak nitelendirmiştir.

Bu sürecin ön önemli ayağı yasal adımlardı. Yasal çerçevede ne yazık ki, gereken adımlar atılmadı. Son görüşmemizde Öcalan şunları açıkça sordu: Örneğin yasal çerçeve olmadan Mahmur'dan insanlar nasıl gelecek? Orada çocukların anadilde eğitimi var. Türkiye'ye geldiklerinde anadilde eğitim görebilecekler mi? Kendilerine saldırılara karşı güvenliklerini sağlayabilecekler mi? Hukuki sorunları nasıl çözülecek? Kendisi "Yasa çıkmalı ki çağrı yapabilmeliyim. Yine yasal adım atılırsa Avrupa'dakiler için de çağrı yapabilirim" derken en insani konu olan hasta tutsaklar konusunda bile adım atılmazken insanların hükümete nasıl güveneceğini de açıkça sormaktadır. Bunlar hükümetin sürece dair güvensizlik yarattığı temel noktalardır. Yine güvenlik, köye dönüş, köylerin yeniden inşa edilmesinin müzakere edilmesi gerekiyor. Ama bu konuda hiçbir ilerleme yok."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir