taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7407
Euro
7.2898
Altın
1619.53
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.836
Bitcoin
46070.18

Bülent Arınç: Geç oldu ama çok sevindim

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ergenekon davası tutuklusu Fatih Hilmioğlu'nun sağlık raporu doğrultusunda tedbiren tahliye olması hakkında 'Geç oldu ama çok sevindim' ifadesini kullandı.


Whatsapp ile paylaş

Bülent Arınç: Geç oldu ama çok sevindim

Bülent Arınç: Geç oldu ama çok sevindim

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Arınç; Türkiye'nin Londra Büyükelçiliği rezidansında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Profesör Fatih Hilmioğlu'yla ilgili tedbiren tahliye kararına da değindi.

'BENİ ÇOK SEVİNDİRDİ ÇÜNKÜ...'

Arınç, Profesör Hilmioğlu'nun sağlık sebepleri nedeniyle tahliye edilmesi haberine çok sevindiğini belirterek,  "Bu beni çok sevindirdi çünkü ben en az 2 yıldan beri bu konu üzerinde duruyordum ve bildiğiniz gibi ya ikinci ya üçüncü yargı paketinde adli tıp raporuna bağlanmış olsa bile prosedürü kolaylaştıran bir yargı düzenlemesi yapmıştık. Ama ne hikmetse sadece Hilmioğlu değil, onun benzeri olan başka tutuklu ve hükümlüler için de tahliye kararı verilemedi. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konudaki endişelerini ifade ettiler. Ben, doğrudan ya da kardeşi aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapıldığını biliyordum. Anayasa Mahkemesi de hakkında rapor tanzim edilmesini istemişti. Bugün zannediyorum sabah saatlerinde rapor mahkemeye ulaştırılmış. Eğer yanlış anlamadıysam ya da duymadıysam doğrudan tedbir olarak tahliyesine karar verilmiş, bu hemen uygulanacaktır." ifadelerini kullandı.

'ADALETTEN AYRILMAMAMIZ LAZIM'

Hilmioğlu'nun ciddi rahatsızlıkları olduğunun ve evladının vefatı sonrası sorunlarının daha da büyüdüğünün bilindiğini belirten Bülent Arınç, "Meseleye insani açıdan ve vicdanla bakmamız gerekiyor. Biz hiç kimsenin hapiste çürümesini veya sağlık şartları elvermiyorsa buna rağmen dört duvar arasında olmasını arzu etmeyiz. Bu sevincimi de sizinle paylaşmak istedim. Umarım Anayasa Mahkemesi'ne müracaata gerek kalmadan ilgili mahkemeler alınan raporları hemen uygularlar ve tedbir olarak bu kişilerin cezaevi şartları dışarısına çıkarılmasını temin ederler. Buradan da geçmiş olsun diyorum" diye konuştu.

'İSABETLİ OLDU, GEÇ OLDU AMA BAŞKALARI İÇİN İYİ BİR ÖRNEK'

Arınç, politik düşüncelerin farklı olabileceğini, geçmişte birbirinden taban tabana zıt dünyalar içinde yaşanmış olabileceğini kaydederek, "Yargılandığı davadaki konumu, belki bize karşı bir konum da olabilir. Ama bizim adaletten ayrılmamamız lazım. Özellikle böyle ciddi sağlık sorunları, psikolojik sorunları olan bir kimsenin cezaevinde daha fazla tutulmaması gerekiyordu. Çünkü son okuduğum kadarıyla duvarlarla konuşacak kadar zor şartlar içerisinde olduğu söylenen bir kimseydi. Allah hiçbir tutuklu ve hükümlüyü değil, hiç kimseyi bu noktaya düşürmesin. İsabetli oldu, geç oldu ama umarım ki başkaları için de örnek olan bir karar verildi." dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir