taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6226
Euro
7.3006
Altın
1585.2
Borsa
89643.71
Gram Altın
338.046
Bitcoin
41854.96

Bulgaristan sınırından Türkiye'ye TIR girişi durduruldu

Türkiye'nin kararından sonra Bulgaristan da ellerinde transit geçiş belgesi olmasına rağmen Türk TIR'larının ülkeye girişine izin vermiyor.


Whatsapp ile paylaş

Bulgaristan sınırından Türkiye'ye TIR girişi durduruldu

Bulgaristan sınırından Türkiye'ye TIR girişi durduruldu

Bulgaristan iki ülke arasındaki anlaşmalar gereği vermesi gereken 250 bin dozvoladan (yol geçiş belgesi) sadece 5 binini vermesi üzerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bulgar plakalı TIR'ların Türkiye'ye girişlerini durdurdu.

YÜZLERCE TIR SINIRDA BEKLEMEYE BAŞLADI

Türkiye'nin anlaşmalardan doğan dozvola belgelerinin verilmemesi üzerine karşılıklı restleşme sonucu Kapıkule ve Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda yüzlerce TIR kontak kapatarak beklemeye başladı.

ULAŞTIRMA BAKANLIKLARI SINIRLARINDAN TIR GEÇİŞLERİNİ KAPATTI

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki 'dozvola' krizi büyüyerek devam ediyor. İki ülke Ulaştırma Bakanlıkları karşılıklı hamlelerle sınırlarını TIR geçişlerine kapattı. Türk ve Bulgar gümrüklerinde giriş- çıkış işlemi yapamayan TIR sürücüleri, kontak kapatarak beklemeye geçti. Uluslararası anlaşmalara göre 2014 yılı için Bulgaristan’ın Türkiye’ye yıllık 250 bin dozvola vermesi gerekiyordu. Ancak Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı sadece 5 bin belge gönderince iki ülke arasında kriz çıktı.

Bulgaristan sınırından Türkiye'ye TIR girişi durduruldu

BULGARİSTAN'IN BELGELERİNİ GÖNDERMEDİ

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 30 Ocak tarihine kadar süre tanıdığını Bulgaristan'ın belgeleri göndermemesi üzerine bu ülke  plakalı TIR'ların Türkiye'ye girişini durdurdu. Bulgaristan hükümeti de buna karşılık Türk TIR'larına sınırı kapatınca yüzlerce TIR iki ülkenin gümrük sahasında işlem yaptıramadığı için beklemeye başladı. Çoğu Türk sürücüler Kapıkule Gümrük Kapısı’ndaki restoranda bekleyişlerini sürdürüyor.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir