taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.587
6.1993
1509.75
95734.17
271.325

Çapa ve Cerrahpaşa yeniden inşa ediliyor

Tarihi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri TOKİ tarafından 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yeniden yapılandırılacak.

14.03.2016 - 10:08..
Whatsapp ile paylaş
Çapa ve Cerrahpaşa yeniden inşa ediliyor

d

Tarihi Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri TOKİ tarafından yeniden inşa ediliyor. Bu kapsamda yapılacak çalışmalar hızlandırıldı.

3600 DÖNÜM ARAZİ KARŞILIĞINDA

İstanbul Üniversitesi ile TOKİ arasında yapılan protokolle, üniversitenin Avcılar ve Halkalı'daki arsalarına karşılık fakülte binaları inşa edilecek. 3 bin 600 dönüm arazi karşılığında yapılacak yeni tıp fakülteleri için nisana kadar plan çalışmalarının tamamlanması hedefleniyor. Planlama çalışmalarının ardından tıp fakültelerinin yıkımı gerçekleşecek.

İnşa çalışmaları kapsamında, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp fakültelerinin eğitim birimleri, sağlık tesisleri, hizmet binalarının yeniden yapılması ve tescilli yapıların restorasyonu da yapılacak.

NİSAN'DA YIKIM BAŞLIYOR

Avcılar'da 1 milyon 108 bin metrekarelik alanda konut olarak inşa edilerek satıldıktan sonra 1 milyar 86 milyon liralık gelirle Küçükçekmece'deki 1 milyon 108 bin metrekarelik alanın 584 milyon liralık geliri tıp fakültelerinin yeniden yapılandırma işleminden mahsup edilecek. Ayrıca TOKİ, Avcılar'daki arsaya 15 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan bir misafirhane inşa edecek.

Alt ve üst kısım olarak ayrı ayrı inşa edilecek Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin toplam maliyeti 963 milyon lira olarak öngörülüyor. Çapa Tıp Fakültesi için ise 829 milyon liralık bütçe harcanması planlanıyor. Küçükçekmece'deki arazide tarihi kalıntıların ortaya çıkarılmasıyla ilgili süreç İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından sürdürülüyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir