taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8963
6.5061
1484.19
99027.82
281.403
48941.67

Çavuşoğlu: ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Fırat'ın doğusunda çok da somut adımlar atmadığını, ancak Türkiye'nin bu konuda net olduğunu belirtti.

AA | 10.09.2019 - 13:14..
Whatsapp ile paylaş

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdi. Resmi temasların ardından basının karşısına geçen ikili gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı.

Çavuşoğlu: ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır

Bakan Çavuşoğlu; ABD'nin, Türkiye'yi Fırat'ın doğusunda oyalamak istediğini dile getirerek, önemli açıklamalarda bulundu.

ABD İLE ORTAK HAREKAT MERKEZİ ADIMI

Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD'nin icra ettiği ortak devriye göreviyle ilgili, ABD ile güvenli bölge için müzakerelere başlandığında ortak harekat merkezinin kurulmasına yönelik ilk adımın atıldığını ve bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendirdiklerini hatırlattı.

Çavuşoğlu: ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır ViDEO

"ABD YOL HARİTASINI SAVSAKLADI"

Buna karşılık, ABD'ye uyarıları da net şekilde açıkladıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Neden bu uyarıya ihtiyaç duyduk? Çünkü başka Münbiç Yol Haritası olmak üzere ABD, maalesef bu terör örgütüyle girdiği angajmanlardan dolayı sözünü tutmamış ve bu yol haritasını savsaklamıştır." dedi.

"ABD OYALAMAYA ÇALIŞIYOR AMA TÜRKİYE'NİN TUTUMU NET"

Bakan Çavuşoğlu, "Şu anda bazı ortak devriyeler var evet ama bunun dışında atılan adımlar ya da atıldığı söylenen adımlar kozmetik adımlardır. ABD'nin de şekilde bir oyalama sürecine girmek istediğini ve Türkiye'yi de oyalamaya sürecine alıştırmaya çalıştığını görüyoruz ama bizim bu konuda tutumumuz son derece nettir. Esasen bu gördüğümüz tablo, terörle mücadelede öncü olduğunu söyleyen bir ülkenin içine düştüğü durumu gösteren bir ibretlik bir tablodur. Bir terör örgütünden bağımsız hareket edemeyen sözde müttefikten bahsediyoruz." dedi.

Çavuşoğlu: ABD'nin attığı adımlar kozmetik adımlardır

TÜRKİYE İÇİN ULUSAL GÜVENLİK MESELESİ

ABD'nin, bir taraftan Türkiye ile bu kozmetik adımları atarken diğer tarafdan terör örgütleriyle angajmanını da güçlendirerek destek verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu terör örgütünü bölgeden temizlemesini sağlamasının Türkiye için ulusal güvenlik meselesi olduğunu kaydetti.

KIBRIS MESELESİNDE TÜRKİYE SEÇENEKLERİ DIŞLAMIYOR

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, Türkiye'nin hiçbir seçeneği dışlamadığını ve başka seçeneklerin de değerlendirilmesi gerektiğini daha önce de ifade ettiğini söyledi. Sonuç odaklı müzakereye gidilmesi ve müzakere çerçeve belgesinin net olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, "Bizim ve Kıbrıs Türkü için hassas olan ve vazgeçilmez olan kırmızı çizgiler var. Bunların en önemli unsuru ise siyasi eşitliktir, etkin katılımdır ve dönüşümlü başkanlıktır. Bunların da önceden net bir şekilde belirlenip tartışmanın dışına çıkarılması gerekiyor." dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman çözümü desteklediğini vurgulayarak, "Bundan sonraki müzakere ise sonuç odaklı ve net bir çerçeveyle olmalıdır ki; artık bir başarısızlığı daha Türkiye olarak da Kıbrıs tarafı olarak da kaldıramayız. Laf olsun diye müzakereye başlamanın da bir anlamı yoktur diye düşünüyoruz." diye konuştu.

KARADAĞ'LA TİCARET GELİŞECEK

Türkiye'nin, Karadağ ile mükemmel siyasi ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaretin ve Karadağ'daki Türk yatırımlarının hızlı şekilde arttığını söyledi.

Çavuşoğlu, ekonomik ilişkileri her alanda geliştirmek istediklerini vurgulayarak, "Yakın zamanda imzaladığımız Serbest Ticaret Anlaşması, hem ticaretimizi artıracak hem de iki ülke arasındaki ticaretin dengelenmesine vesile olacaktır." dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir