taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6388
Euro
7.2749
Altın
1595.4
Borsa
88869.71
Gram Altın
340.957
Bitcoin
41950.97

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

1763-1864 yılları arasında 1,5 milyon Çerkesin Ruslar tarafından sürgün edildiğini ve sürgün sırasında çok sayıda insanın hayatını kaybettiğini anlatan Çerkesler, Türkiye çapında eylemler yaparak olimpiyatların Soçi'de yapılmasını protesto etti.


Whatsapp ile paylaş

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

 İstanbul, Hatay, Bursa ve Antalya gibi şehirler başta olmak üzere bir çok şehirde Çerkesler sokaklara indi.

'SOÇİ ÇERKESLERİN İÇERİSİNDE BÜYÜK BİR YARADIR'

Türkiye Hastanesi Göz Hastalıkları Mütehassısı Nusret Baş, “Soçi Çerkeslerin içerisinde büyük bir yaradır ve olimpiyatlar burada yapılmamalıdır. Dünyadaki bütün Çerkes Sivil Toplum Örgütleri (STK), Soçi’de olimpiyatların yapılmaması gerektiğini, çünkü oranın bir soykırım toprağı olduğunu ve Çerkeslerin soykırıma uğratıldığını, son Çerkes birliklerinin imha edildiği bir bölge olduğunu, Soçi’nin Çerkeslerin başkenti olduğunu bütün dünyaya duyurmaya çalıştılar. Olimpiyat sevgi ve kardeşlik demektir. Soykırımın yapıldığı bir bölgede olimpiyat olamaz dedik. Çünkü orada atalarımızın, dedelerimizin kemikleri var. Fakat buna muvaffak olamadığımız ise de Çerkes soykırımını dünyanın gündemine getirmeye başardık” dedi.

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

'ÇERKESLERİN KANI VE KEMİKLERİ ÜZERİNDE…'

Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava ise, Soçi'nin Çerkeslerin önemli yerleşim yerlerinden biri olduğunu, bu yüzden atalarının kanı üzerinde olimpiyat yapılmasını kesinlikle istemediklerini söyledi.

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

'SOÇİ ÜZERİNDE 500 BİNİN ÜZERİNDE BİR KIYIM'

Pihava, “Çerkesler Soçi’de 500 binin üzerinde bir kıyım ve 1.5 milyon insanın dünyanın 50 ülkesine sürülmüş dağılmış vaziyetiyle yaşamlarını sürdürmektedirler. Çerkesler anavatanlarından vazgeçmiş değiller. Bugün dünyanın 50 ayrı ülkesinde yaşamakla birlikte yüzde 80’i Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşamlarını sürdürmektedirler. Bugün Almanya’da, Amerika’da, Ürdün’de, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde Çerkesler Soçi Olimpiyatları’na tepkilerini sürdürmeye devam etmektedirler. Çerkeslerin kanı ve kemikleri üzerinde Rusya’nın yapacağı bu kış olimpiyatlarını protesto ediyoruz. Soçi’den asla vazgeçmeyiz” diye konuştu.

Çerkesler'in Soçi olimpiyatlarına tepkisi

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir