taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Çeşme'de rüzgar enerjisi santrali karşıtı eylem

Sürdürülebilir Yaşam Platformu üyeleri, Karlıktepe mevkisinde kurulması planlanan santrale tepki amacıyla eylem yaptı.

02.02.2014 - 23:32..
Whatsapp ile paylaş
Çeşme'de rüzgar enerjisi santrali karşıtı eylem

Çeşme'de rüzgar enerjisi santrali karşıtı eylem

Ovacık köyü Karlıktepe mevkisinde yapım çalışmalarına başlanan rüzgar enerjisi santraline karşı eylem yapan platform üyeleri, şantiye alanında iş makinelerinin önüne geçip, çalışmaları engelledi. Olay yerine çağrılan jandarma ekipleri, biri İngiliz 4 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

"SANTRAL, KORUNMASI GEREKEN ALANALRI TALAN EDİYOR"

Bölgeye gelen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, gazetecilere yaptığı açıklamada, termik ve nükleer enerjiye tamamen karşı olduklarını belirtti. Enerji ihtiyacını karşılamanın en temiz yollarından birinin, rüzgar enerjisi olduğunu dile getiren Çam, ancak Ovacık'ta kurulması planlanan rüzgar enerjisi santralinin, konutlara çok yakın yerde olduğunu ve korunması gereken alanların talan edildiğini iddia ederek, "Buraya santral yapılmaması için elimizden gelen hukuki ve siyasi çalışmaları göstereceğiz" dedi.

PROJE MÜDÜRÜ: SANTRAL KONUTLARA YETERİNCE UZAK

Santralin yapımıyla ilgili, gazetecilere bilgi veren proje müdürü Erman Kaya ise rüzgar enerjisi santralinin, yerleşim yerlerine en az 500 metre uzaklıkta yapılabileceğini belirterek, yatırımlarının yerleşim birimine uzaklığının 700 metre olduğunu savundu.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğünce, yatırım bölgesinin, tarıma elverişsiz alan olduğu yönünde rapor verildiğini öne süren Kaya, "5 Ocak'ta çalışmalara başladık. Yapılacak 6 türbinle, 15 bin hanenin yıllık enerji ihtiyacı karşılanacak" diye konuştu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir