taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.4569
6.1985
1213.139
93287.16
212.926

CHP Milletvekili Oğuz Oyan Erdoğan için AYM'ye başvurdu

CHP vekili Oğuz Oyan,Erdoğan'ın tarafsızlık ilkesine uymadığı gerekçesiyle YSK'ya yaptığı müracaatın reddedilmesi nedeniyle AYM'ye başvurdu.

Ajanslar | 27.05.2015 - 14:59..

chp

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "tarafsızlık" ilkesine uymadığı gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) yaptıkları müracaatın reddedilmesi nedeniyle, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu.

"ANAYASAYA AYKIRI"

Oyan, başvuru dilekçesini verdikten sonra, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimleri etkileyecek şekilde, toplu açılış törenlerinde meydan meydan dolaşmasının, anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanlığının, 'tarafsızlığı anayasada tanımlanmış tek organ' olduğunu belirten Oyan, bu kapsamda, YSK'ya yaptıkları başvurunun iki üyenin lehte oy kullanmasına karşın reddedildiğini hatırlattı. Bunun, eşit ve adil bir seçim yapılmasına yönelik bir hak ihlali olduğunu ileri süren Oyan, 'YSK'nın kararları kesin olduğu için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdum. Buradan da bir sonuç alamazsak bu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesin'e kadar gidecek' dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)