taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7452
Euro
7.3011
Altın
1619.21
Borsa
89552.61
Gram Altın
351.149
Bitcoin
46183.38

CHP yurt dışına açılıyor

CHP'de Yurt Dışı Seçim Çevresi oluşturulacak. Bu çevreden seçilecek milletvekilleri ‘Yurtdışı Milletvekili’ sıfatını taşıyacak


Whatsapp ile paylaş

CHP yurt dışına açılıyor

CHP yurt dışına açılıyor

Seçim hazırlıklarını sürdüren CHP’de gözler yurtdışında yaşayan 2 milyon 780 bin civarındaki seçmenin oyuna çevrildi. Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün başkanlığında tüm dünyadan CHP yurtdışı birlik başkanlarının katılımıyla İstanbul’da yapılan toplantıda, partinin yurtdışında izleyeceği seçim stratejisinin ana hatları belirlendi.

GURBETÇİLERE VAATLER

Habertürk'ün haberine göre; Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının sorunları ve çözüm önerilerini kapsayan ‘Göç Raporu’ değerlendirildi. Raporda, CHP’nin gurbetçilere yönelik şu vaatlerine yer verildi:

YURT DIŞI SEÇİM ÇEVRESİ

-Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenlilere seçme hakkının yanı sıra seçilme hakkı da sağlanacak. Bunun için Yurt Dışı Seçim Çevresi oluşturulacak. Bu çevreden seçilecek milletvekilleri ‘Yurtdışı Milletvekili’ sıfatını taşıyacak.

-‘Göç ve Göçmen Sorunları Bakanlığı’ kurulacak.

-Konsolosluk hizmetleri iyileştirilecek ve Avrupa’daki öğrenciler ile işsizlik yardımı,sosyal yardım ve emekli aylığı alan yurttaşlardan pasaport ve konsolosluk işlem harçlarının yarısı alınacak.

BEDEL UYGULAMASINA SON

-Gurbetçi gençlerden 1 aylık bedelli askerlik için 6 bin Euro alınıyor. Bedel uygulamasına son verilecek. Bu gençlerin Türkiye’yi ve Türk kültürünü daha yakından tanıması için bir program uygulanacak.

-Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı, ayrımcılık, ırkçılık ve İslamofobiye karşı, sol,sosyal demokrat, yeşiller ve sosyalist partilerle laiklik temelinde ortak mücadele alanları oluşturulacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir