taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.576
Euro
7.2636
Altın
1619.77
Borsa
88059.46
Gram Altın
341.695
Bitcoin
42760.63
fuzulev

CHP'de İstanbul parti teşkilatı karıştı

CHP'nin İstanbul'da yönettiği 12 ilçe ile Beyoğlu, Şişli ve Üsküdar ilçe adaylarını belirleyeceği MYK ve ardından PM toplantısı bitmeden İstanbul teşkilatında eylemler başladı.


Whatsapp ile paylaş

CHP'de İstanbul parti teşkilatı karıştı

CHP'de İstanbul parti teşkilatı karıştı

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün toplanan MYK ve PM toplantılarıyla İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerin metropol ilçe adayları belirleniyor.

Yerel Yönetimler Komisyonu'nun dün gece belirlediği isimler, dün partide sıkıntı yarattı. MYK toplantısında İstanbul'un bazı ilçeleri için belirlenen adayların partinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül'e yakın olması nedeniyle bazı üyeler arasında ciddi tartışma yaşandı. Mustafa Sarıgül'ün siyasi danışmanı Tonguç Çoban'ın Beşiktaş adayı olması için CHP'de tartışmayı da sertleştirdi.

CHP, 30 Mart yerel seçimlerinde 500'e yakın adayını belirlenmek amacıyla dün uzun bir mesai yaptı. Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın, Adnan Keskin, Bülent Tezcan, Umut Oran ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil'in dün gece geç saatlere kadar belirlediği adaylar, dün Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK'da ele alındı. 7 saat süren MYK'nın ardından 14'te başlaması beklenen PM, yaklaşık 2,5 saat rötarla başlayabildi. MYK'da Sarıgül'ün adaylarının ön planda olması da tartışmaların sertleşmesine yol açtı.

BAŞKANLARA TIRPAN

MYK'dan çıkıp PM'nin onayına sunulan listeye göre İstanbul'da CHP'nin elindeki 13 belediyeden sadece 5'i yerini koruyabildi. PM'den de aynı liste çıkarsa Sarıyer'de Şükrü Genç, Ataşehir'de Battal İlgezdi, Silivri'de Özcan Işıklar, Çatalca'da Cem Kara, Büyükçekmece'de Hasan Akgün yeniden aday gösterilecek. İstanbul'un en önemli ilçelerinden Beşiktaş'ta İsmail Ünal, 20 yıldır Kadıköy'de başkanlık yapan Selami Öztürk, Bakırköy'de de Ateş Ünal Erzen yerini koruyamadı. Halen devam eden PM toplantısında ele alınan bazı ilçeler ve başkan adaylara göre Kadıköy'e Bülent Kerimoğlu, Adalar'a Atilla Aykaç, Bakırköy'e Mehmet Karlı, Avcılar'a Handan Toprak, Kartal'a Hüsnü Süslü, Maltepe'de Canan Kaftancıoğlu, Beşiktaş'ta Tonguç Çoban, Şişil'de Hayri İnönü CHP'nin adayı olarak gösterilmesi için PM onayına sunuldu. Beşiktaş ve Kadıköy adayı için uzun süren tartışmalar yaşanıyor.

CHP'de bir önceki PM'de belirlenen Eyüp adayı Selami Çelebioğlu'nun yerine Ferzan Özer açıklandı. İstanbul'da Küçükçekmece'ye Gökhan Gümüşdağ, Üsküdar'a İhsan Özkes, Beyoğlu'na Aylin Kotil aday gösterilecek.

ANKARA'DA YENİDEN "TAŞDELEN"

CHP'de herkesin merakla beklediği Çankaya adayı da Alper Taşdelen olarak PM'ye aday sunuldu. Eski belediye başkanı Doğan Taşdelen'in oğlu olan Alper Taşdelen, CHP kurultaylarının organizasyonunu yapan şirketin de sahibi olarak biliniyor. CHP'nin Mansur Yavaş'ı aday göstermesinin ardından Çankaya'da "Alevi" kökenli bir ismin terch edileceği ifade edilmişti. Taşdelen'in aday gösterilmesi ile Alevi dengesi de Ankara'da sağlanmış oldu. CHP Yenimahalle'de de Fethi yaşar ile devam edecek.

7 VEKİL BAŞKANLIK YOLUNDA

CHP'nin yerel seçimlerde aday gösterdiği milletvekili sayısı da 7'ye yükseldi. Daha önce Manisa'ya Özgür Özel, Bartın'a Rıza Yalçınkaya, Trabzon'a Volkan Canalioğlu, Eskişehir Odunpazarı'na Kazım Kurt aday gösterilmişti. Dünkü PM'de de Edirne'de mevcut başkan Hamdi Sedefçi yerine Milletvekili Recep Gürkan, Kırklareli'de mevcut başkan Cavit Çağlayan yerine milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu aday gösterildi. Üsküdar'a da eski müftü İstanbul Milletvekili İhsan Özkes aday gösterilmesiyle toplam 7 vekil başkan adayı gösterilmiş oldu.

İZMİR'DE DE DEĞİŞİM

CHP, İzmir'de de metropol ilçelerde ciddi bir değişime gitti. Konak'ta Hakan Tartan yerine Hüseyin Mutlu Akpınar, Buca'da Ercan Tatı'nın yerine Levent Piriştina, Karşıyaka'da Cevat Durak yerine Sema Pektaş, Çiğli'de Metin Solak yerine Aziz Buğa aday gösterildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir