taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7342
Euro
7.2869
Altın
1618.28
Borsa
89552.61
Gram Altın
350.789
Bitcoin
45018.05

CHP'li Tanrıkulu'ndan Savcı Aydıner hakkında soru yağmuru

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, 17 Aralık Soruşturmasına atanan savcı Ekrem Aydıner hakkındaki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.


Whatsapp ile paylaş

CHP'li Tanrıkulu'ndan Savcı Aydıner hakkında soru yağmuru

CHP'li Tanrıkulu'ndan Savcı Aydıner hakkında soru yağmuru

Sezgin Tanrıkulu, savcı Aydıner'in "Menfaat temini', 'Meslek onur ve şerefine aykırı davranışlarda bulunmak'’ suçlamalarından kınama cezası aldığı" iddiaları olduğunu belirtti. Tanrıkulu; "Savcı Ekrem Aydıner'in kınama cezası aldığı soruşturmanın yeniden incelenmesi kaydıyla 17 Aralık Soruşturmasını tek başına yürütmeyi kabul ettiği yönündeki iddialar doğru mudur?" diye sordu.

SORUŞTURMANIN TEK BAŞINA YÜRÜTÜLMESİ İÇİN...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; "17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına atanan Hadi Salihoğlu tarafından 17 Aralık Soruşturmasını yürüten savcılar Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç iddianameyi mahkemeye sunmak üzereyken görevden alınmış, yerine soruşturmayı tek başına yürütmesi için Savcı Ekrem Aydıner getirilmiştir.''

''DOSYAYA BAKMAYI KABUL ETTİĞİ İDDİASI''

''Savcı Ekrem Aydıner ile ilgili HSYK tarafından yürütülen soruşturma olduğu ve soruşturmada Savcı Aydıner için 'Menfaat temini', 'Meslek onur ve şerefine aykırı davranışlarda bulunmak' suçlamalarından kınama cezası ve Kadıköy Başsavcı Vekilliğinden tenzili rütbe ile alınarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Savcı olarak atandığı iddiası mevcuttur. 17 Aralık Soruşturmasını tek başına yürütecek olan Savcı Aydıner'in HSYK'nın bu kararı yeniden incelemesi kaydıyla dosyaya bakmayı kabul ettiği iddiaları da gündeme gelmiştir. Bu bağlamda;

 İDDİALAR DOĞRU MU?

1.Ekrem Aydıner hakkındaki HSYK tarafından yürütülen bir soruşturma olduğu iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, soruşturma konusu nedir?
2.Soruşturma, soruşturma sonrası kurula yansıtılan müfettiş raporu ve sonuçları nelerdir?
3.Kurulda kaç kişi Savcı Ekrem Aydıner'in kınama cezası almasına onay vermiştir?
4.Savcı Ekrem Aydıner'in kınama cezası aldığı soruşturmanın yeniden incelenmesi kaydıyla 17 Aralık Soruşturmasını tek başına yürütmeyi kabul ettiği yönündeki iddialar doğru mudur?
5.İddia doğru ise, 17 Aralık Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu ile ilgili soruşturmayı yürütmesi için Savcı Ekrem Aydıner'in getirilmesi etik midir? 
6.Dosyayı almak için 17 Aralık Dosyasının kapatılması sözü verildiği ve bu konuda görüşüldüğü iddiası doğru mudur?"

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir