taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

CHP'li Yıldırım'ın adaylığı Ak Parti itirazıyla düşürüldü

Siyasi parti adayları listelerinin kesinleşmesine kısa bir süre kala Artvin'de, CHP Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım’ın adaylığı AK Parti tarafından yapılan itiraz sebebiyle İl Seçim Kurulu’nca düşürüldü.

27.02.2014 - 09:03..
Whatsapp ile paylaş

CHP'li Yıldırım'ın adaylığı Ak Parti itirazıyla düşürüldü

Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım, Murgul’da belediye başkanlığının yanı sıra 11 Yıldır, Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı idi. Ancak 2011 yılında Rize Artvin Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Üst Kurul Üyeliği ve Başkan vekilliği yapmaya başladı. Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım’ın Rize Artvin Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği Üst Kurul Üyeliği ve Başkan vekilliği yapması başına büyük dert açtı.

İTİRAZ REDDEDİLMİŞTİ

Mehmet Yıldırım’ın CHP tarafından yeniden Murgul Belediye Başkanı gösterilmesine, 23 Şubat 2014 Cumartesi günü ilçenin bağlı bulunduğu Borçka İlçe Seçim Kurulu’na AK Parti tarafından yapılan itiraz 1 kabule karşı 6 ret oyu ile reddedilmişti. Burada karar veren kurul içerisinde seçime katılan siyasi partilerin de temsilcileri bulunuyordu.

CHP YÜKSEK SEÇİM KURULUNA BAŞVURDU

Bu ret kararının ardından AK Parti İlçe Teşkilatı, karar merci olan bir üst kurula itiraz hakkını değerlendirerek itirazda bulundu. İl Seçim Kurulu’na yapılan itiraz sonucunda kararını açıkladı ve Mehmet Yıldırım’ın CHP’den Murgul Belediye Başkan Adaylığı’nı düşürdü. Şimdi CHP son bir kez daha şansını değerlendirerek Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu.

CHP'DE YENİDEN ADAY BELİRLEME SÜRECİ

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım’ın Ankara’ya gittiği ve beraberindeki CHP İlçe Örgütü ile birlikte YSK’ya itiraz edeceği öğrenildi. Burada YSK’nın vereceği kararın ardından CHP’de yeniden aday belirleme süreci başlayacak ve CHP Murgul Belediye Başkan adayını yeniden belirleyerek ilçe seçim kuruluna seçim takviminin belirttiği süre içerisinde adayını teslim edecek. Bu süre zarfında CHP aday belirleyemez ve İlçe Seçim Kurulu’na adayını teslim edemez ise Belediye Başkanlığı’nda seçime girmemiş sayılacak. İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisinde ise herhangi bir sorun yaşamayacak.

ADAY BELİRTİLECEK

Bu gelişmeler ile birlikte CHP İl Örgütü’nün süreci yakından takip ediyor. Aksi bir karar çıkması durumunda CHP, kısa sürede kamuoyuna yeni adayını açıklayacak ve Borçka İlçe Seçim Kurulu’na bildirecek.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir