taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.5761
Euro
7.2592
Altın
1618.94
Borsa
88059.46
Gram Altın
342.727
Bitcoin
42284.75
fuzulev

CHP'nin Mahruki kararının perde arkası

CHP, Nasuh Mahruki'yi Kadıköy'den aday yapmak istedi. Daha sonra ise hiçbir partiye üye olmamasına rağmen, İşçi Partisi üyesi olduğu gerekçesiyle adaylığından vazgeçildi. Yılmaz Özdil o sürecin perde arkasını yazdı.


Whatsapp ile paylaş
CHP'nin Mahruki kararının perde arkası

CHP'nin Mahruki kararının perde arkası

CHP'nin Nasuh Mahruki'yi Kadıköy'den belediye başkan adayı göstermekten vazgeçmesinin ayrıntıları ortaya çıktı.

CHP İLE MAHRUKİ ARASINDA İLGİNÇ TRAFİK

Hürriyet yazarı Yılmaz Özdil, gecenin bir yarısı Nasuh Mahruki'nin CHP genel başkan yardımcısı tarafından arandığı ve yaklaşık 4 saat sonra ise İşçi Partisi üyesi olduğu gerekçesiyle vazgeçildiğini duyurdu. Özdil o telefon konuşmalarının detaylarını köşesine taşıdı. İşte o yazı;

GECE YARISI GELEN TELEFON

Gece yarısı saat 00.50'de, Türkiye'nin onur duyduğu evladı, Nasuh Mahruki'nin telefonu çaldı. Arayan CHP genel başkan yardımcısıydı. Bu saatte aradığı için özür diledi, parti meclisinde toplantı halinde olduklarını söyledi pat diye, Kadıköy'den belediye başkan adayımız olur musun diye sordu.

İLK BAŞTA KABUL ETMEDİ

Nasuh şaştı kaldı. Nasıl şaşmasın... Gecenin bu vakti, o dakikaya kadar hiç konuşulmamış, bu kadar önemli bir mevzuda teklif geliyordu ve hemen cevap isteniyordu. Hemen cevap verdi. Hayır dedi. Kabul etmedi.

O CHP'Lİ YİNE ARADI

10 dakika sonra... CHP genel başkan yardımcısı tekrar aradı, genel başkanın özel ricası olduğunu söyledi, ısrar etti, Nasuh Mahruki'yi Kadıköy'den aday göstermekte kararlı olduklarını anlattı. Nasuh süre istedi, telefonu kapattı. Eşini uyandırdı, anlattı; eşi de şoke oldu. Alt katta yaşayan babasını uyandırdı, akıl danıştı. AKUT'tan arkadaşlarını aradı, fikirlerini sordu.

SONUNDA KABUL ETTİ

O arada CHP genel başkan yardımcısı cepten devamlı mesaj atıyordu; artık oylamaya geçilmek üzere, adını önermem konusunda bana izin veriyor musun diye soruyordu. Saat 3 sularında, Nasuh açtı telefonu, peki dedi kabul etti.

İŞÇİ PARTİSİ ÜYESİ DİYE ADAYLIK SUYA DÜŞTÜ

Ve saat 4.15... CHP genel başkan yardımcısı, Nasuh'u aradı. Sesi üzgündü. Parti meclisinde Nasuh Mahruki adı teklif edilince, bazı tepkiler olduğunu, maalesef adaylığını geri çektiklerini söyledi! Nasuh ne yapsın, güldü kendi kendine, bence en iyisi böyle oldu dedi, kapattı telefonu, gitti yattı.

HİÇBİR PARTİYE ÜYE DEĞİLMİŞ

Ertesi sabah, anlaşıldı ki... Parti meclisindeki hararetli toplantıda, Nasuh'un İşçi Partisi üyesi olduğu, dolayısıyla İşçi Partili birinin CHP'den aday yapılmasının uygun olmayacağına karar verilmişti. İşin ekstra hazin tarafı... Nasuh, İşçi Partisine üye falan değil. Hiçbir partiye üye değil. Saklamıyor, gizlemiyor. Nasuh, CHP seçmeni. 

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir